_V těhotenství je možné léky užívat, ale s rozumem

V těhotenství je možné léky užívat, ale s rozumem
Datum publikace: 17.10.2013

Těhotenství a léčba.To je stav, kterého se většina nastávajících maminek obává. Jaké léky je možné v době gravidity užívat, co je bezpečné pro vyvíjející se plod, a co naopak plodu může ublížit?Nejčastěji se tyto obavy objeví v době kašlů, rým a chřipek…ABC těhotenství se proto zeptalo lékárnice Michaely Bažantové a vedoucí projektu Lékárnice jsou také maminky, na nejčastější otázky týkající se léčby respiračních virových infekcí.

 

Je dobré, aby nastávající maminky v době chřipek přistupovaly k samoléčbě?

Nastávající maminky by nikdy neměly zanedbávat svůj zdravotní stav - především však v době chřipek. O změně zdravotního stavu by měly vždy informovat svého gynekologa.
Pokud nemohou gynekologa navštívit nebo při mírném nachlazení je možné, aby přistoupily k rozumné samoléčbě. Při závažnějším onemocnění, při teplotách na 38°C, nebo pokud nachlazení trvá příliš dlouho, je návštěva lékaře nutná.

Jsou volně prodejné léky bezpečné pro nastávající maminky?

Existuje mnoho volně prodejných léků, které jsou pro těhotné bezpečné a ještě více těch, které jsou pro ně nebezpečné. Proto je vždy při návštěvě v lékárně nutné sdělit, že jde o přípravek pro těhotnou ženu.
Zvláštní kategorií jsou léčivé přípravky, které výrobce těhotným nedoporučuje - v takovém případě může lékař nebo popř. i lékárník rozhodnout, zda lék těhotná alespoň dočasně užívat může.

 Jaké přípravky si těhotné mohou samy "naordinovat"? Je nějaký rozdíl v tom, v jaké formě lék je?

Těhotné ženy mohou při nachlazení užívat léčivé přípravky různých lékových forem - tablety, kapky, pastilky, spreje, atd. Důležitá není forma, ale účinné látky, které jsou v lécích obsaženy.
Bezpečné léčivé přípravky vhodné k snižování teploty jsou s obsahem paracetamolu, v prvním trimestru je bezpečná i účinná látka kyselina acetylosalicylová.
Na vlhký kašel lze doporučit léky s obsahem acetylcysteinu nebo krátkodobě sirupy nebo kapky s obsahem ambroxolu. Na suchý kašel lze použít léčivé přípravky s obsahem dextrometorfanu, ve II. a III. trimestru také butamirátu.
U kapek na rýmu je vhodnější vybírat mezi přípravky s mořskou solí, avšak ani krátkodobé užítí "klasických" nosních kapek se nemusí těhotné bát.

Mohou těhotné ženy užívat potravinové doplňky na posílení imunity?

Potravinové doplňky na posílení imunity jsou vždy, i když jen mírnou, zátěží pro organismus. Přestože neexistují studie o jejich "nebezpečnosti" v těhotenství, já osobně jsem je ani jednou neužívala a ani je těhotným klientkám nedoporučuji.
Pro posílení imunity je důležitý především zdravý životní styl - pestrá strava, dostatečný pobyt na čerstvém vzduchu, vyhýbání se větším kolektivům v období chřipek atd. Těhotné ženy mohou pro zlepšení svého zdraví užívat vitamin C nebo multivitaminové přípravky určené přímo pro ně.

Je v těhotenství vhodné pít bylinné čaje?

Z bylinek bezpečných v těhotenství je možno jmenovat lípu, mateřídoušku nebo jitrocel - ať už jako čaje, tak také v sirupech.
Naopak velmi nebezpečnou bylinkou je podběl, u kterého byly prokázány tzv. teratogenní účinky - tu těhotné ženy nesmějí.

A co homeopatika?

Těhotné ženy mohou homeopatika samozřejmě užívat. Jde o velmi zvláštní druh léků, které nemají vědecky prokázaný účinek, ale jejich účinnost je vyšší než u tzv. placeba. Výhodou homeopatik je jejich bezpečnost -mohou ho těhotné, kojící matky i novorozenci.
Nevýhodou je, že ne vždy a ne každému tato léčba zabírá - jsou jedinci, kterým prostě tento druh léčby nefunguje a jiní, kterým funguje bezvadně - to se ale nedá určit předem. Jestliže si zvolíte homeopatickou léčbu, je vhodné vynechat vše aromatické - např. mentolovou zubní pastu nebo kávu, které účinek homeopatik ničí.

Diskuze ke článku
Bolest hlavy Vloženo: 11.10.2014
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jaké mohu léky při silných bolestech hlavy? jsem začátkem 3.měsíce těhotenství. Děkují za odpověď. Pája
RE: Bolest hlavy Vloženo: 11.10.2014
Toto je odpověd na příspěvek: [1]
Obvykle se doporučuje 1 tableta paralenu, ale skoro lepší je poradit se s Vašim lékařem. Braní léků v 1. Trimestru je citlivé téma.
Vložit nový příspěvek