_Bylinky v těhotenství? Raději ne!

Bylinky, bylinné čajové směsi a další přírodní preparáty se těší stále větší oblibě. V době jiného stavu je však dobré se této formě samoléčby vyvarovat. Účinné látky, které bylinky obsahují, by totiž těhotenství mohly hodně zkomplikovat.

Datum publikace: 21.10.2012
Bylinky v těhotenství? Raději ne!

V současné době nabízí přírodní léčbu, bylinky a směsi, které z bylinek míchají bylinkáři, stále více obchodů. Část nemocných vidí v bylinkách svou poslední naději v boji s nemocí, jiní v pití bylinných čajů vidí prevenci vzniku nejrůznějších chorob či účinnou a šetrnou léčbu. Ať tak či onak, pravda je, že těhotné ženy by se bylinkám a samoléčbě s jejich pomocí měly raději vyhnout. „Většina lidí vnímá pití bylinných čajů jako neškodnou a zcela bezpečnou formu přírodní léčby. V této souvislosti je však třeba si uvědomit, že účinné látky, které léčivky obsahují, jsou mnohdy hlavní účinnou látkou mnoha preparátů.
Rozdíl mezi lékem a bylinným čajem je ale v tom, že zatímco léky během svého vývoje a uvedení na trh procházejí přísnými kontrolami, které ověřují jejich bezpečnost, a je u nich přesně známa koncentrace účinné látky, u bylin a bylinných čajů tyto kontrolní mechanismy chybí,“ vysvětluje profesor MUDr. Pavel Calda.

Mohou vyvolat předčasný porod

Ač se to nemusí zdát, komplikací, které mohou vzniknout v souvislosti s pitím bylinných čajů je celá řada. Účinné látky, které byliny obsahují, mohou být příčinou rozvoje kontrakcí, mohou vyvolat předčasný porod a mohou být i příčinou poškození plodu (poškození srdce, jater, ledvin apod.).
Pozor je třeba věnovat i bylinným čajům a potravinovým doplňkům obsahující exotické byliny a koření. 

Co ještě mohou způsobit:

  • překrvení orgánů malé pánve (s tím může souviset vznik krvácení a potrat) pelyněk, aloe vera, petržel (vysoké dávky), muškátový oříšek (vysoké dávky), zázvor (vysoké dávky) a další
  • poškození ledvin a srdce matky i plodu – břečťan, arnika a další
  • průjem (může být příčinou vzniku kontrakcí a předčasného porodu) – čekanka a další
  • toxické účinky mohou způsobit poškození plodu – jmelí, náprstník lékařský, durman, břečťan a další
  • působí na centrální nervovou soustavu – meduňka, majoránka (vysoké dávky), marihuana a další
  • ovlivnění činnosti štítné žlázy  -  mateřídouška a další

 

 

 

 

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek