_Biologický otec je navždy. Adoptivního z rodného listu vymazat můžete

Biologický otec je navždy. Adoptivního z rodného listu vymazat můžete
Datum publikace: 10.10.2017

Někdy se tatínek takzvaně „nepovede“ v tomhle případě by ale každá matka měla důsledně dbát na to, jestli ho chce uvést do rodného listu dítěte. Už se ho potom totiž nikdy „nezbaví“. Jedinou možností, kterou zná české soudnictví je totiž popření otcovství. A to bohužel, v případě opravdu biologického otce, není možné.

Každá matka by si před porodem měla být jistá, koho a jestli vůbec uvede do rodného listu dítěte. Jakmile je tam totiž rodič uveden, už na dokladu zůstává.

„Rodičovské právo je rodičovské právo, takže buďto bude popření otcovství, anebo si nedokážu představit, jak by otce vymazala z rodného listu. To prostě nejde, uvedl pro Abctěhotenství.cz advokát Jaroslav Ortman.

Vymazat skutečného otce je nemožné

Podle právníka je rodič jednou rodičem a není možné se ho jen tak zbavit. „Zákon zná pouze popření otcovství, to znamená, že nejde o biologického otce a zkouškou DNA se určí, že to není otec. Jinak má daný muž vyživovací povinnost k dítěti, nemůže se ho vzdát. Dítě má svá práva, má právo na rodiče a vůči němu má nárok. Nejde to takhle se vzdát rodičovství,“ popsal Ortman zákon, který má hlavní povinnost a to chránit zájmy dítěte.

Sháníte užitečné rady? Máme pro vás rubriku Pomoc v mateřství.



Své o tom ví Libuše Koutná z Mladé Boleslavi. „Moje dcera otěhotněla v šestnácti letech. Jejího partnera jsme neschvalovali. Ze začátku se zdál fajn, ale později se ukázalo, že kšeftuje s elektronikou a svojí roli hrály i drogy,“ popsala žena.

Protože její dcera ale těhotenství dlouho tajila, tak na svět přišel malý Milánek. Mladá maminka si však nenechala poradit, aby otce do rodného listu uváděla, a ten se teď syna snaží vybojovat. „Píše dceři SMS, volá, nechává vzkazy u kamarádů, jsme teď v podstatě bez šance, má na syna nárok a soud může rozhodnout třeba o střídavé péči,“ popsala Libuše.

Jak se zbavit dítěte?


Na koni je tedy podle experta tentokrát spíš otec, který dostane podezření, že dítě „není jeho“. Pokud pár uzavřel manželství,  dítě má otce podle zákona jistého. Otec, v tomto případě manžel může šesti měsíců ode dne, kdy mu vznikly pochybnosti o tom, že je otcem dítěte, popřít u soudu otcovství. Nejpozději však může popřít otcovství do šesti let od narození dítěte.  V tomhle jsme se inspirovali na Slovensku, nebo třeba ve Francii.

Ovšem pozor. Takový test DNA, který prokáže, nebo vyvrátí otcovství, není z nejlevnějších. Stojí pět tisíc korun.

Autor: Zuzana Zelenková

Diskuze ke článku
Výživné Vloženo: 24.07.2020
Kamarád řešil otcovství přes právníky, vhledem vzhledem ke vzniku vyživovací povinnosti. Vím, že byl u https://www.cikr.cz/sluzby/rodinne-pravo/ a zůstal velice spokojený. Nechám zde odkaz, kdyby někdo také měl takovou situaci a potřeboval kontakt :)
Vložit nový příspěvek