_Táta na plný úvazek? Nic neobvyklého

Táta na plný úvazek? Nic neobvyklého
Datum publikace: 27.09.2017

Jsou slovní spojení, která matou svým významem. Třeba rodičovská dovolená. Každá máma vám vyjmenuje desítky důvodů, proč o dovolené nemůže být ani řeč. A potvrdili by vám to i tátové, kterých na rodičovské dovolené stále, byť jen nepatrně, přibývá.

Přebalit, nakojit, uvařit, uklidit… Povinností žen na rodičovské dovolené je spousta. Neustále se musí věnovat svému dítěti, ale pozornost vyžadují také jejich drahé polovičky. Ale co když je to všechno naopak? Co když doma zůstanou oni a péče o dítě je v jejich režii? Říkáte si, že je to sci-fi?! Ale ne, věřte, že i oni tuto „práci“ zvládají. A není jich málo.

Podle statistik, které poskytlo ministerstvo práce, nastupují na rodičovskou dovolenou necelá dvě procenta otců. Ještě na začátku tisíciletí přitom počet mužů na mateřské dovolené tvořil jen 0,79 procenta. Jen pro srovnání, v roce 2016 bylo měsíčně vypláceno průměrně 274 300 rodičovských příspěvků – více než 269 tisíc z nich pobíraly ženy a 5200 jich čerpali muži. V období baby boomu, který vypukl před devíti lety, jich bylo dokonce 6300, procentuálně však tvořili menší zastoupení, než je tomu v současnosti.

Zájem otců o rodinu se zvyšuje

Pánové z Ligy otevřených mužů říkají, že generaci pasivních otců střídají muži, kteří mají o péči o děti upřímný zájem a jsou ochotni jim věnovat čas a energii. Aktivní otcovství se podle nich pomalu stává normou. „Předáváme jim zkušenosti jiných otců a know-how z ČR i zahraničí,“ dodávají.

Podle výzkumu Ligy otevřených mužů v současné době uvažují o nástupu na rodičovskou dovolenou zhruba dvě pětiny otců. Desetina tátů by na ni skutečně chtěla nastoupit, konečné číslo je ale nakonec výrazně nižší.


Foto: Shutterstock.com

Důvodů, proč na rodičovskou dovolenou odejde jen zlomek z mužů, kteří o tom přemýšlí, je několik. Tím hlavním jsou finance. Doba jde sice kupředu, jenže platové podmínky jsou i nadále zcela odlišné. Pánové berou zkrátka víc. A taky platí, že zvyk je železná košile, a tak se s nástupem žen na rodičovskou dovolenou počítá tak nějak automaticky.

Muži v domácnosti, ženy ve vysokém pracovním nasazení

Jenže jak se říká, tradice jsou tady od toho, aby se porušovaly. Už to, že muži zůstanou se svými ratolestmi doma místo žen, bylo před desítkami let téměř nemyslitelné. V současné době se jedná o naprosto normální jev a dá se čekat, že jejich počet i do budoucna mírně poroste. A kdo ví, třeba jednou přijde doba, kdy v parku budou „kočárkovat“ samí tátové, zatímco jejich polovičky budou ťukat do počítačů nebo dohlížet na roboty a pravidelně plnit rodinná konta, z nichž pánové budou platit plenky.

Autor článku: Petr Sobol

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek