_Otcovská dovolená je tady už měsíc, co byste měli vědět?

Datum publikace: 01.03.2018

České rodiny se letos mohou těšit z nejedné změny v sociální oblasti. Například z Otcovské dovolené. Ta právě teď slaví měsíc od svého zavedení. Jak funguje?

Od prvního února je v platnosti takzvaná otcovská poporodní péče, která je určena novopečeným tatínkům po dobu jednoho týdne. Nastoupit na ni lze v období šesti týdnů od narození dítěte, tedy v šestinedělí ženy, využít ji mohou i otcové dětí, které se narodily do šesti týdnů před vstupem novinky v platnost. Výpočet dávky během této týdenní otcovské dovolené je stejný jako u příspěvku v mateřství.

Neplatíte pojištění? Máte smůlu

Olga (30) bude rodit už za pár měsíců. Na miminko se těší a oceňuje, že bude tatínek Jarda (31) alespoň ten týden doma. „Je to super, škoda, že něco takového nebylo možné, když se nám narodila první dcera. Myslím, že si to manžel víc užije a také mi trochu pomůže. Vítám tuhle možnost,“ vyzdvihla Olga.

Jak čerpat otcovskou dovolenou 

  • nástup v šestinedělí
  • tatínek může využít kterýkoli z šesti určených týdnů
  • otcovskou dovolenou nelze přerušit
  • náleží jen jednou a to, i když rodič pečuje o dvojčata či vícerčata
  • otec dostane 70 procent redukovaného denního vyměřovacího základu
  • základní podmínka pro čerpání je účast na nemocenském pojištění
  • čerpat může muž, který je zapsán v rodném listě dítěte

To, který týden půjde tatínek na otcovskou dovolenou, si může určit on sám. Je k tomu zapotřebí doložit „Žádost o dávku otcovské poporodní péče (otcovskou)“. Žádost schvaluje zaměstnavatel a dál ji předává příslušné OSSZ.
Na zpracování mají úředníci měsíc. Nárok nemají tatínkové na studiích, lidé v evidenci úřadu práce, smůlu mají i zaměstnanci, kteří pracují na dohodu.

Tatínek na mateřské

Vedle novinky bude dál normálně fungovat rodičovská dovolená. Tedy ta, co trvá až do tří let věku dítěte. Ano, může ji čerpat i tatínek, a to ihned po narození dítěte. Jeho pracovněprávní nároky se v tomto případě posuzují podobně jako u ženy.

Autor: Zuzana ZelenkováProfesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek