MUDr. Antonín Šípek jr.

MUDr. Antonín Šípek jr.
působí na Ústavu biologie a lékařské genetiky 1. LF UK a VFN v Praze. Zabývá se především vrozenými vývojovými vadami a jejich epidemiologií a dále pak různými odchylkami lidských chromozomů. Již několik let se podílí na popularizaci genetických témat na českém internetu. Více o něm naleznete na jeho stránkách www.genetika-biologie.cz

Screening v 2. trimestru Vloženo: 28.02.2023
Dobrý den, pane doktore, na screeningu v 21+0 tt byla u miminka zjištěna absence pravé arterie v pupečníku, echogenní fokus a cysta v chor. plexech (vlevo i vpravo). V 1. screeningu jsem měla nízké free beta hCG 0,37 MoM, o čemž jsem bohužel nevěděla - výsledek screeningu v 1. trimestru vyšel v pořádku. Miminko je z IVF darovaný oocyt. Je v tomto případě možná amniocentéza s urychleným výsledkem? Moc se o miminko bojím. A zároveň se bojím, že se výsledek nestihne včas. Pokud by byl negativní, že se nestihne těhotenství přerušit. Jsou tyto markery vážné? Děkuji Vám.
Vloženo: 01.03.2023
_ Odpovědět
Dobré dopoledne, nález těchto ultrazvukových markerů je určitě důvodem nabídnout Vám genetickou konzultaci a ano, jednou z nabízených možností vyšetření bude i možnost doplnit odběr plodové vody. Rychlá diagnostika nejčastějších chromozomálních odchylek pomocí QF-PCR je dnes již standardní součástí vyšetření, základní výsledky bývají k dispozici 1-2 pracovní dny po vlastním odběru. Každopádně, určitě doporučuji objednat se na genetickou konzultaci co nejdříve (pokud Vám nebylo doporučeno konkrétní pracoviště, měl by Vám pomoci registrující gynekolog).
Přidat odpověd: