MUDr. Markéta Geleneky
je odborníkem na problematiku klinické toxoplasmózy. Působí jako konzultant v této oblasti na Infekční klinice FN Na Bulovce Praha. Zaměřuje se především na diagnostiku a léčbu vrozené toxoplasmózy, a to u těhotných pacientek i novorozenců. Věnuje se pravidelné přednáškové a publikační činnosti. Bližší informace o jejích aktivitách klikni zde

Spala Vloženo: 01.05.2022
Vazena pani doktorko, mam strach ze zanedbane spaly. Dcera mela v lednu tejp na pupiku kvuli kyle a zapomnela jsem ji jo sundat, byl tam delsi cas nez ma byt, mela to tam potom hodne cervene, jak spalene, pak se tam udelaly krupicky, jak kdyby to mela suche. Chvili na to, se ji udelala vyrazka v obliceji, nekdy tam byly tupky, nekdy to mela jakoby cele slite dohromady a venku ji to treba uplne zmizelo a udelalo se az v teple zase. Nemela to hezke, ale myslela jsem si, ze to ma alergickou reakci na celer, ktery mela poprve v polevce a v omacce u babicek, takze 3x za sebou, protote jsem to nevedela...Nebo myslela jsem si, ze to zpusobil. Takze mela ten oblicej a prime ohraniceni tejou, nakonci to mozna vylezlo trochu nad tejp na jedne strane, ale nijak vyrazne, spis jakoby suche zase, ale na pohmat hrube..Jinak k tomu nic nemela, nejake teploty, horecky mebo tak, proto me to nenapadlo vice resit. Pak jsme sli na ockovani za tyden k pani doktorce, to uz v obliceji nemela, jen kolem toho pupiku, pani doktorce jsem to vsechno popsala, fotky obliceje videt nechtela, jen odlozila radeji ockovani o tyden, ale dal to neresila, rikala jsem ji, ze to prisuzuji celeru. No a ted se v okoli zacala resit spala, tak jsem si o tom neco hledala a vydesila jsem se,jestli to v tom lednu nemohla byt spala. A mam strach, ze jsem cetla, ze se to musi lecit atb, ze jinak hrozi vazne komplikace.. Je mozne, ze to byla jen alergie? Je mozne, ze by zvladla spalu bez atb bez nasledku? Mam to ted nejak resit? Neprijde mi, ze by ji ted neco bylo. Dekuji moc za Vas cas a trpelivost.
Vloženo: 02.05.2022
_ Odpovědět
Dobrý den, je mi líto, ale touto cestou vám diagnozu neurčím. Dítě s vyrážkou je potřeba vidět fyzicky. Spale to moc neodpovídá, ani ranné a pokud to viděl pediatr, byla bych klidná. Komplikace při streptokokových infekcích vznikají jen při opakované nákaze v krátkém intervalu, hlavně proto se užívají ATB. Pokud by poststreptokokové komplikace nastaly, tak by už dcera problémy měla a pediatr by to řešil. Věřte mu a nelekejte se všeho, co na vás na internetu vyskočí.
Přidat odpověd: