MUDr. Markéta Geleneky
je odborníkem na problematiku klinické toxoplasmózy. Působí jako konzultant v této oblasti na Infekční klinice FN Na Bulovce Praha. Zaměřuje se především na diagnostiku a léčbu vrozené toxoplasmózy, a to u těhotných pacientek i novorozenců. Věnuje se pravidelné přednáškové a publikační činnosti. Bližší informace o jejích aktivitách klikni zde

neštovice Vloženo: 00.00.0000
Dobrý den, jsem v 11 týdnu těhotenství. Mám tříletého syna, který začal chodit do školky. Bojím se neštovic. Jako dítě jsem je prodělala, ale prý jsem měla na těle jen několik málo pupínků. Nyní se bojím, že syn by se mohl touto nemocí ve školce nakazit. Jak moc je nebezpečné toto onemocnění po ukončeném prvním trimestru? Děkuji.
Vloženo: 09.02.2012
_ Odpovědět
Dobrý den, pokud jste neštovice v dětství prodělala, nemusíte se obávat. Pokud si s tím nejste jista, dá se z krve vyšetřit hladina ochranných protilátek. Riziko nákazy plodu se odvíjí od doby, kdy dojde k onemocnění u matky. Zatímco při nákaze matky v zhruba první polovině těhotenství bývá postižení plodu vzácné, při onemocnění koncem těhotenství (zhruba 2-3 týdny před porodem) může dojít k rozvoji tzv. neonatální (novorozenecké) varicely. Nejrizikovější je pak období cca 7 dní před a 2 dny po porodu, kdy si matka nestačí vytvořit dostatek ochranných protilátek.
Přidat odpověd: