Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 

Screening/Prenascan Vloženo: 26.08.2019
Dobrý den pane docente, dovoluji si obrátit se na Vás s dotazem nebo spíše konzultací pro uklidnění. Nyní je stáří mého těhotenství 14+5. Na radu mé gynekoložky jsem, vzhledem k věku v době porodu (35 let), podstoupila v 13+1 současně screening a genetickou konzultaci Prenascan v centru GENNET. Po dvoutýdenním čekání na výsledky mi bylo sděleno, že se z odebraného vzorku nepodařilo určit žádný výsledek a mám se co nejdříve dostavit k opakovanému odběru, což mě docela vystrašilo. I když prý takovýto „výsledek“ nic neznamená. U prvního těhotenství jsem nic takového nepodstupovala a těhotenství si užívala, zatímco teď jsem spíš vystresovaná, ačkoli zatím byla všechna vyšetření v pořádku s výsledky z I. screeningu: NT: 1,01 MoM, Nosní kost: přítomna, FHR 165 bpm, Průměr PI-AU: 1,4, Papp-A: 1,02 MoM, F?hCG: 1,14 MoM, Riziko T21: 1/5 050, T13+18: 1/50 000. Co si myslíte o podstoupení vyšetření Prenascan při takovýchto výsledcích screeningu? Po studování a pročítání článků o metodě Prenascan začínám mít pochybnosti o „dealerem“ této metody prezentovaných procentech jak nutnosti opakování odběrů, tak falešné pozitivitě testu, za ne úplně nízkou cenu testu. Děkuji Vám za Váš názor!
Vloženo: 03.10.2019
_ Odpovědět
Dobrý den, jedná vyšetření fragmentů DNA původem od plodu, které lze detekovat ve vaší krvi. Provádí se odběrem vzorku krve ze žíly předloktí. V současnosti je k dispozici řada testů, které se liší jak počtem nevyšetřitelných vzorků, tak falešnou pozitivitou, ale bohužel i negativitou. Proto se jedná o také jen o vyhledávací, screeningový test, nikoliv o diagnostiku. Protože sám provádím vyšetření pomocí jiného testu, nepovažuji se za nestranného a nechci se konkrétně k tomuto testu vyjadřovat. Nicméně je to běžně prováděný test, který má známou (zjistitelnou) spolehlivost, a výrobce udává i kolik vzorků se nepodaří uspokojivě vyšetřit. Předtím, než těhotná některý z těchto testů podstoupí, podepisuje informovaný souhlas, kde jí lékař podrobně seznámí s omezeními těchto (a konkrétně toho dotyčného) testu, aby věděla, co od testu může/nemůže očekávat.
Přidat odpověd: