MUDr. Markéta Geleneky
je odborníkem na problematiku klinické toxoplasmózy. Působí jako konzultant v této oblasti na Infekční klinice FN Na Bulovce Praha. Zaměřuje se především na diagnostiku a léčbu vrozené toxoplasmózy, a to u těhotných pacientek i novorozenců. Věnuje se pravidelné přednáškové a publikační činnosti. Bližší informace o jejích aktivitách klikni zde

žloutenka typu E - doplnění dotazu Vloženo: 26.02.2014
Vážená paní doktorko, moc Vám děkuji za Vaši odpověď týkající se žloutenky typu E. Krevní testy mi dopadly dobře, tedy jsem se dosud s infekcí nesetkala, za což jsem moc ráda, protože jsem nyní již ve 38.tt. Ráda bych se s Vámi však ještě jednou poradila, zda si myslíte, že je dobré, aby si na tyto odběry krve zašel také manžel, u něhož v práci (jak jsem zmínila v předchozím dotazu) nemocná kolegyně pracuje. V předchozí Vaší odpovědi jste uvedla, že doporučujete, aby si na testy manžel zašel v případě mých pozitivních výsledků (což naštěstí nenastalo), ale přesto váhám, jestli vzhledem k tomu, že budeme mít doma novorozence, nebude lepší, aby si na tyto odběry zašel i manžel (aby se miminko nenakazilo). Na druhou stranu nechci manžela posílat na zbytečný odběr krve, zvlášť nyní v období zvýšené nemocnosti, aby nám domů ještě "nepřinesl" z čekárny lákaře nějakou virózu... Nebo si myslíte, že když manželova kolegyně byla infekční údajně již před několika měsíci, že je zbytečné,aby nyní manžel na testy chodil, když tato infekce se neléčí žádnými léky a nepřechází do chronické formy? Manžel říkal, že se u nich v práci nikdo testovat na žloutenku E nenechal, tudíž není vyloučeno, že se mezi jeho kolegy může vyskytovat ještě někdo jiný nemocný touto infekcí, čehož se s ohledem na očekávané dítě docela obávám (i když by se v tomto případě jednalo v podstatě o situaci jako je u mého manžela, tj. reálná infekce cca před několika měsíci). Moc Vám děkuji za Váš čas a mějte se hezky.
Vloženo: 27.02.2014
_ Odpovědět
V tuto chvíli neshledávám žádný důvod, proč by se Váš manžel měl nechat "preventivně" nabírat. I kdyby se stokrát od kolegyně nakazil, v době, kdy se vám narodí dítě, již dávno nebude infekční, stejně tak jako všichni ostatní kolegové. Je tam velký časový posun. Riziko tu vznikalo teoreticky pro vás vzhledem k probíhajícímu třetímu trimestru, ale i tak bylo minimální. Myslím, že zbytečně hledáte problémy tam, kde nejsou. Chápu, že máte o děťátko strach, i já jsem byla dvakrát těhotná, ale zbytečně stresovaná maminka je pro prcka horší, než kdejaká infekce.
Přidat odpověd: