MUDr. Markéta Geleneky
je odborníkem na problematiku klinické toxoplasmózy. Působí jako konzultant v této oblasti na Infekční klinice FN Na Bulovce Praha. Zaměřuje se především na diagnostiku a léčbu vrozené toxoplasmózy, a to u těhotných pacientek i novorozenců. Věnuje se pravidelné přednáškové a publikační činnosti. Bližší informace o jejích aktivitách klikni zde

žloutenka typu E Vloženo: 03.02.2014
Dobrý den paní doktorko, obracím se na Vás s následujícím dotazem. Nyní jsem v 35.ttěhotenství.Manžel cca před 14 dny přišel domu s informací,že jeho kolegyně z práce byla v období Vánoc na neschopence z důvodu žloutenky typu E. S kolegyní není pracovně v úzkém kontaktu,nicméně se občas v práci potkávají. Následně se manžel po prověření této informace dozvěděl od této kolegyně bližší informace. Nemocná byla v období Vánoc hospitalizována na infekčním oddělení,kde jí byly zjištěny paměťové protilátky na žloutenku typu E.Dle informací jejích ošetřujících lékařů tedy nebyla již v té době infekční,a jednalo se o prý o selhání organizmu z důvodu chronické žloutenky.Dle slov manželovy kolegyně nebyla již tato kolegyně v období Vánoc infekční,což dokládá i to,že ji lékaři uschopnili cca po 14 ti dnech její hospitalizace.Dle slov lékařů této kolegyně,byla tato paní infekční cca 4 – 6 měsíců zpětně. Manžel ani já žádné zjevné příznaky žloutenky nemáme a nevím,zda tato žloutenka může proběhnout bezpříznakově. V průběhu těhotenství mi byly cca třikrát dělány jaterní testy,které pokaždé byly v pořádku. Gynekoložka mě však pro jistotu nyní posílá na krevní rozbor protilátek proti této žloutence. Pro případ,že by tyto testy dopadly pozitivně,mohlo být negativním způsobem ovlivněno mé těhotenství,když já žádné zásadní problémy nepociťuji? Prosím Vás také o názor,zda je nutné,aby si na zjištění protilátek proti této žloutence zašel také manžel,nebo toto považujete s ohledem na prodělání žloutenky před několika měsíci za zbytečné? Na potřebu testovat manžela na tyto protilátky se Vás ptám především z důvodu,že v brzké době očekáváme narození dítěte a neradi bychom tedy něco podcenili. Předem děkuji a mějte se hezky.
Vloženo: 04.02.2014
_ Odpovědět
Dobrý den, tak myslím, že v tuto chvíli se nemusíte ničeho obávat. ČR není pro žloutenku typu E endemickou oblastí, tedy nákazy se spíše týkají cestovatelů, i když poslední roky přibývají i případy "domácí". Toto onemocnění je asi nejpodobnější žloutence typu A, ale většinou probíhá hůře. Nelze vyloučit bezpříznakový průběh, ale není to zcela typické. Kolegyně má v krvi anamnestické protilátky, které mohou být teoreticky i nespecifické. Onemocnění navíc nepřechází do chronicity, takže ty informace, které od kolegyně máte, jsou z mého pohledu poněkud zavádějící. Proto mi není zcela jasné, o co přesně se u kolegyně jednalo a jaký byl pravý důvod a výsledek hospitalizace. Přenos infekce je ale typicky orofekální jako u žloutenky A (špinavýma rukama či předměty kontaminovanými stolicí, kontaminovanou vodou, potravinami a pod.), pokud tedy manžel s kolegyní nebyl v žádném užším kontaktu a oba dodržovali standardní hygienická pravidla, je riziko nákazy zcela minimální. To, že i po měsících se nic neděje, nasvědčuje tomu, že se nikdo pravděpodobně neinfikoval. Je nicméně dobře, že budete preventivně vyšetřena, protože žloutenka E může být zejména v třetím trimestru těhotenství problémem, ale v tuto chvíli bych si s tím nelámala hlavu. Pravděpodobnost, že byste byla nakažena, je naprosto minimální. Není nutné ani vyšetřovat manžela, pouze pokud byste byla pozitivní vy, v riziku jsou jen kontakty nejbližší.
Přidat odpověd: