Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 

Prosba o radu - MRI těhotné Vloženo: 13.11.2013
Dobrý den pane doktore, mám na Vás prosbu- před několika týdny jsem Vám psala žádost o Váš názor k vyšetření MR těhotné - matky (hlavy a krku pro úraz hlavy - bouchnutí o umyvadlo v 17. týdnu t., nyní jsem ve 23.tt). Uklidnil jste mě, že MRI dítě nejak neohrozí. V zápětí mě však zneklidnily opačné názory lékařů - můj hematolog (jsem sledována pro krční uzlinový syndrom, zatím vše v pořádku), internista (léčím se se štítnou žlázou), gynekolog i Vaši neonatologové (které jsem kontaktovala na popud mé gynekoložky, neboť budu rodit ve Vaší porodnici u Apolináře) - ti všichni jsou opačného názoru, tj. že sice je možné provést magnetickou rezonanci v těhotenství, ale je prý lepší vyčkat s ní až na dobu po porodu, je-li to možné (neboť se prý MRI nepoužívá ještě dost dlouho a nejsou tedy známy veškeré její negativní účinky na plod, zejména např. jako větší rizko leukémie či jiných onkologický onemocnění v budoucnu)... . Nyní mé potíže trochu ustoupily, ale občas ještě přetrvávají - na oko vidím již celkem normálně, ale občasné píchání v hlavě (zejména v místě nárazu) pociťuji stále, motání hlavy mívám také (nejsem však schopná posoudit, co z těchto mých potíží je způsobeno úrazem samotným a co třeba těhotenstvím -nebo změnami počasí či jinými příčinami, např. stresem z důvodu občasného krvácení v těhotenství). Řeším tedy dilema, že pokud budou i po rehabilitaci páteře mé problémy přetrvávat, zda tedy "risknout" to, že budu doufat, že žádný hematom v hlavě nemám a budu tuto situaci řešit až po porodu nebo zda je "rozumnější" podstoupit vyšetření magnetickou rezonanci krční páteře a hlavy již v průběhu těhotenství. Má prosba na Vás (a slibuji, že v této věci už poslední :))tedy zní - jelikož budu rodit ve Vaší porodnici, jak byste mi doporučil postupovat? Upřímně řečeno, aspoň pro můj vnitřní klid, nejradši bych MRI podstoupila až po porodu, i když jsem si vědoma toho, že případný hematom by mohl být problém... Na druhou stranu je toto mé případné podezření na hematom důvodem k provedení císařského řezu nebo je možný přirozený porod? - Dle mého gynekologa a neurologa by byl lepší v tomto případě plánovaný císařský řez, a to prý z důvodu velkého tlaku v hlavě při normálním porodu. Je mi 32 let, mám 2,5 leté dítě a první porod byl přirozený a v pořádku, takže bych raději také rodila normálně, ale na druhou stranu se bojím případného hematomu (který se prý může udělat i v řádu měsíců od úrazu, proto také s vyšetřením MR otálím, aby výsledky vyšetření byly k datu porodu aktuální). Bojím se také trochu toho, abych případný hematom nezanedbala s negativními následky pro vývoj dítěte ještě před samotným porodem, neboť rodit mám až v 3/2014, ale nerada bych toto vyšetření také absolvovala zbytečně a zbytečně tak zatížila dítě, tak nevím, kdy je případně v těhotenství nejvhodnější toto vyšetření provést. Moc Vám děkuji za Váš názor a čas.
Vloženo: 13.11.2013
_ Odpovědět

Dobrý den, co se bezpečnosti MRI týče, neznám žádnou práci, která by bránila provést MRI hlavy matky. Tj. nevím z jakých pramenů kolegové čerpají a na základě čeho se vyjádřili tak jak píšete. MRI je t.č. považované za bezpečné jak pro matku, tak pro plod. Viz např. http://www.radiology.ucsf.edu/patient-care/patient-safety/ct-mri-pregnancy/risks http://www.radiology.ucsf.edu/patient-care/patient-safety/ct-mri-pregnancy/risk-teratogensis http://www.radiology.ucsf.edu/patient-care/patient-safety/ct-mri-pregnancy/acoustic-damage Co se vedení těhotenství týče, odkazuji na Vašeho ošetřujícího gynekologa, to je plně v jeho kompetenci. Přeju Vám, ať vše dobře dopadne.


Přidat odpověd: