MUDr. Markéta Geleneky
je odborníkem na problematiku klinické toxoplasmózy. Působí jako konzultant v této oblasti na Infekční klinice FN Na Bulovce Praha. Zaměřuje se především na diagnostiku a léčbu vrozené toxoplasmózy, a to u těhotných pacientek i novorozenců. Věnuje se pravidelné přednáškové a publikační činnosti. Bližší informace o jejích aktivitách klikni zde

infekční onemocnění - Syndrom ruka noha ústa Vloženo: 20.09.2013
Dobrý den. Byla jsem se synem v dětském kolektivu, kde následně několik dětí onemocnělo infekčním onemocněním - Syndromem ruka noha ústa - tedy vysoce nakažlivý enterovirovým infekčním onemocněním. U nás se zatím žádné příznaky této nemoci, zejména puchýře či teplota, neprojevily, ale slyšela jsem, že tato nemoc může probíhat také asymptomaticky. Nyní jsem v 15. tt., jaké riziko hrozí plodu v případě mého nakažení touto nemocí a jak mám nyní postupovat? Předem děkuji a mějte se hezky.
Vloženo: 20.09.2013
_ Odpovědět
Dobrý den, myslím, že si nemusíte dělat starosti. Enteroviry (v tomto případě pak Coxsackie A16) jsou spojovány spíše s rizikem perinatálních nákaz (tedy infekcí přenesených až během porodu), jen velice vzácně dochází k přenosu transplacentárnímu v časných fázích těhotenství. Vy jste ale již v období, kdy vzhledem k stupni vývoje plodu nehrozí vznik žádných závažných vrozených vad. Specifická terapie tohoto onemocnění(protivirová terapie) neexistuje.
Přidat odpověd: