obrázek1.pngDocent Jozef Záhumenský je přednostou II. Gynekologicko-porodnické kliniky Univerzitní nemocnice Bratislava a Lékařské fakulty Univerzity Komenského. Působí také jako soudní znalecv oboru gynekologie a porodnictví na Slovensku i v České republice. Kromě každodenní práce na porodním sále vede poradnu pro vysoce rizikové těhotenství. Předmětem jeho odborného zájmu je nejen vedení porodů a prenatální péče, ale rovněž problematika těhotných žen s infekčními nemocemi. Zabývá se problematikou gynekologických infekcí a péčí o ženy, které v poporodním období provází problémy. Je autorem dvou monografií, jedné učebnice a mnoha domácích i zahraničních odbnorných článků. Více na www.zahumensky.eu

Mamavit a Influzinek + stres v těhotenství Vloženo: 06.09.2013
Dobrý den. Prosím o radu. Jsem nyní ve 13. tt a 3 týdny tj. od 8.tt do 10.či 11. tt jsem užívala současně Mamamvit s DHA a Influzinek - následně jsem si všimla, že Mamavit obsahuje 100 procent doporučené denní dávky zinku a že Influzinek taktéž (denně jsem užívala po dobu 3 týdnů cca 3-4 tablety Influzinku). Nemohla jsem ublížit vývoji plodu současným užíváním Mamavitu a Influzinku, když jsem je užívala v prvním trimestru a měla jsem tedy denně cca 200 procent doporučené denní dávky zinku? Ne internetu jsem četla studii, že nadměrné užívání zinku můžet způsobit mimo jiné vady nervového systému atd., tak mám trochu obavy.Dále prosím o radu, jak se účinně a jakými přírodními prostředky vyrovnat se stresem v těhotenství. Jsem ve 13.tt a máme 2letého syna, který prožívá období vzdoru naplno a je příliš živý, tudíž jsem v permanentním napětí většinu dne a necítím se dobře - bušení srdce, občasné přeskakování srdce atd, nerada bych však ublížila miminku nebo dokonce potratila. Prosím tedy o radu ohledně přírodních preparátů na nervové napětí či zklidnění v těhotenství. Moc děkuji a nashle.
Vloženo: 22.09.2013
_ Odpovědět
Dobrý den, v poslední době se nabízí otázka dlouhodobých efektů suplementace vitaminů v těhotenství na zdraví potomků. Až 78% žen v USA užívá v těhotenství vitamínové preparáty, a je známo, že některé vitamíny, nebo i stopové prvky mají přímý vliv na syntézu nukleových kyselin a můžou mít vliv na epigenetiku dítěte. Zatím se neví, jaký bude dlouhodobý efekt, zejména na metabolizmus dětí a případně na rizika vzniku některých onemocnění. Proto já osobně nejsem zástancem vitaminů v těhotenství, protože zdravá vyvážená strava ženy z našeho regionu plně stačí pro zdravý vývoj plodu. A žena, která by měla výhodu z užívání vitaminů si je nemůže dovolit koupit. Dvounásobek doporučené denní dávky zinku však by neměl mít na vývoj plodu žádný vliv, toxické jsou až gramové dávky. Nejpřirozenější možností zvládnutí stresu je psychoterapie a relaxace, můžete zkusit meduňkový čaj.
Přidat odpověd: