obrázek1.pngDocent Jozef Záhumenský je přednostou II. Gynekologicko-porodnické kliniky Univerzitní nemocnice Bratislava a Lékařské fakulty Univerzity Komenského. Působí také jako soudní znalecv oboru gynekologie a porodnictví na Slovensku i v České republice. Kromě každodenní práce na porodním sále vede poradnu pro vysoce rizikové těhotenství. Předmětem jeho odborného zájmu je nejen vedení porodů a prenatální péče, ale rovněž problematika těhotných žen s infekčními nemocemi. Zabývá se problematikou gynekologických infekcí a péčí o ženy, které v poporodním období provází problémy. Je autorem dvou monografií, jedné učebnice a mnoha domácích i zahraničních odbnorných článků. Více na www.zahumensky.eu

opakované virózy v počátku těhotenství Vloženo: 26.07.2013
Dobrý den pane doktore. Prosím o radu. Cca kolem ovulace, tedy v polovině cyklu, jsem měla virózu s čepy - bez teplot, CRP v pořádku i výtěr krku o.k. Přestože jsem se snažila neotěhotnět, jsem nyní v 6. týdnu těhotenství. Tzn.že cca už čtyři týdny (tedy od samého počátku těhotenství) se potýkám s virózou a nedaří se mi jí zbavit - jím zvýšený příjem vitamínů přírodních i těhotenských, do nosu si stříkám Vincentku a krk si vytírám solí a piji bylinkové čaje. Bojím se však, abych neohrozila zdraví miminka, když v samém počátku těhotenství marodím a nezdá se mi, že by se to lepšilo ... Teploty nemám, jen někdy v posledních dnech horkost (což může být způsobeno graviditou), bolí mě a mám zarudlý krk (první týden s čepy), oteklá a zduřelá nosní sliznice, zduřelé krční a ušní uzliny a občasné píchání v obou uších. Hrozí nějaké zvýšené riziko pro plod, když mám výše uvedené potíže již několik týdnů, ale CRP i výtěr z krku a nosu mám v pořádku? Mohu Vincentku používat jako sprej do nosu několik týdnů bez přestávky i v prvním trimestru těhotenství? Mám za sebou jeden potrat a mimoděložní těhotenství, vše v nedávné době, takže se bojím, aby nyní již konečně vše bylo v pořádku. Děkuji za Váš názor a mějte se hezky.
Vloženo: 30.07.2013
_ Odpovědět
Dobrý den, lokální infekce horních dýchacích cest je snad nejčastější infekční komplikace v těhotenství. Překoná ji skoro každá těhotná a podle publikovaných studii nemá to na vývoj těhotenství žádný vliv. Pokud nemáte horečky, tak infekční agens se nedostává do krvi, a tudíž se nijak nemůže dostat k plodu a jeho vývoj neohrožuje. Lokální léčiva typu Vincentka ve spreji nemají na vývoj plodu vliv. Při horečce je plně bezpečný Paralen a při zvýšení CRP taky antibiotika penicilínové řady.
Přidat odpověd: