obrázek1.pngDocent Jozef Záhumenský je přednostou II. Gynekologicko-porodnické kliniky Univerzitní nemocnice Bratislava a Lékařské fakulty Univerzity Komenského. Působí také jako soudní znalecv oboru gynekologie a porodnictví na Slovensku i v České republice. Kromě každodenní práce na porodním sále vede poradnu pro vysoce rizikové těhotenství. Předmětem jeho odborného zájmu je nejen vedení porodů a prenatální péče, ale rovněž problematika těhotných žen s infekčními nemocemi. Zabývá se problematikou gynekologických infekcí a péčí o ženy, které v poporodním období provází problémy. Je autorem dvou monografií, jedné učebnice a mnoha domácích i zahraničních odbnorných článků. Více na www.zahumensky.eu

těhotenská cholestáza Vloženo: 26.04.2012
Dobrý den pane doktore, chtěla bych se Vás prosím zeptat, jaká je pravděpodobnost, že se u mě mě bude při druhém těhotenství opakovat těhotenská cholestáza? Při prvním těhotenství jsem začala mít problémy se svěděním někdy kolem 30. týdne a hospitalizována jsem byla na začátku 34. týdne a byly mi dvakrát denně podávány infuze s léčivem. Pokud by se situace opakovala, protože jsem nyní už v 27. týdnu, je prosím pokaždé nutná hospitalizace nebo se dají ambulantně nasadit léky a chodit pravidelně na jaterní testy a kontroly? Děkuji Vám.
Vloženo: 27.04.2012
_ Odpovědět
Dobrý den, těhotenská cholestáza je geneticky podmíněné onemocnění a proto se může vracet v každém těhotenství. Riziko opakování je až 70%. Infuze s Transmetylem se dává při závažnějším průběhu, u mírnějších forem stačí léčba pomocí tablet, buď samotnou Ursodeoxycholovou kyselinou (Ursosan, Ursofalk) nebo v kombinaci s Transmetylem. U tohoto onemocnění, které je pro matku naprosto nezávažné je ohrožen plod, zvýšené hladiny žlučových kyselin procházejí placentou a můžou komplikovat jeho zdravotní stav. Proto se doporučuje bedlivé sledování a někdy i vyvolání porodu před termínem.
Přidat odpověd: