_Ženy po porodu ztrácejí zájem o sex. Po čase se chuť k milování ale sama vrátí

Ženy po porodu ztrácejí zájem o sex. Po čase se chuť k milování ale sama vrátí
Datum publikace: 24.08.2017

Organismus ženy v době šestinedělí a laktace prochází mnoha změnami. Žena na ně kromě jiného reaguje i snížením zájmu o sex. „Po porodu dochází v životě maminky nejen k výrazným hormonálním změnám, které mají vliv na psychiku, ale žena se celkově dostává do nové životní situace. Na snížení zájmu o sex může  mít vliv i únava, změny nálad či nedostatečná motivace. Všechny tyto faktory následně ovlivňují i schopnost ženy dostatečně se vzrušit a prožít orgasmus. “ popisuje psycholožka a sexuoložka docentka Laura Janáčková z Institutu partnerských vztahů.

 

Hormonů, které se podílejí na složitých procesech v době po porodu, je více. Jmenoval lze například estrogen, testosteron či prolaktin, který stojí za nástupem a udržením laktace. „Hormonální rozkolísání se k normálu obvykle navrací během šestinedělí, u žen, které kojí toto období samozřejmě přetrvává déle a může se v závislosti na intenzitě kojení protáhnout na řadu měsíců,“ dodává psycholožka.

  • Estrogen – způsobuje ztenčení sliznice genitálií. V důsledku toho je sliznice snadno zranitelná a hůře se zvlhčuje.
  • Sexuální steroidy – snižují práh sexuální vzrušivosti.
  • Pokles androgenů -  snižuje zájem o sex.
  • Prolaktin zvyšuje  - pocit únavy a udržuje u ženy trvalý zájem o potomka.

Roli hraje i psychika

Důvodů, proč jsou ženy po porodu odtažitější, je více. „Část žen sex odmítá i kvůli poranění na sliznicích genitálu, která během porodu mohou vzniknout. Vztah k milování tak může komplikovat obava z bolesti,“ popisuje psycholožka. Problém bývá být i laktace. „U kojící ženy může během milování docházet k samovolnému uniku mléka, kromě toho ženy mají i citlivější prsa, což působí rušivě až negativně. To se samozřejmě odráží na jejich psychice i ochotě se milovat. “ vysvětluje Laura Janáčková.
Do psychiky ženy se také promítá to, že její tělo má jiné křivky, než tomu bývalo před otěhotněním, v důsledku toho si připadá neatraktivní a straní se zájmu muže. Část žen se navíc potýká se zvýšenou plačtivostí a změnou nálad. „Psychika hraje ve vztahu k sexu u ženy zásadní roli. Ne nadarmo se říká, že orgasmus ženy je v její hlavě. Psychická rozlada vede ke snížení zájmu o sex a ke snížení prožitku z milování,“ dodává psycholožka.
Pokud se k těmto faktorům přidá i únava a probdělé noci doprovázející péči o potomka, je jasné, že maminka po porodu o intimnosti příliš zájem nemá.

Sex ideálně po šestinedělí

Zlepšení a narovnání vztahu k milování obvykle dochází po ukončení šestinedělí. To je čas, kdy návrat k sexu doporučují i lékaři. Psychika ženy se pomalu stabilizuje, sliznice genitálu se dostává do původní kondice, porodní zranění jsou už zhojena a doma začíná fungovat zaběhnutý řád. „V tomto období se  řada žen zase těší z orgasmu, což samozřejmě vztah k sexu a partnerovi posílí,“ doplňuje Laura Janáčková.

Kdy se ženy navracejí k sexu

Neoficiální statistiky ukazují že:

  • minimum žen začíná se sexem již tři týdny po porodu
  • většina žen čeká na ukončení šestinedělí a na souhlas gynekologa
  • ženy po porodu císařským řezem obnovují sexuální aktivity o něco dříve, než ženy rodící vaginálně
  • kojící ženy se k sexuálnímu životu navracejí pomaleji, než ženy nekojící

Psycholožka Doc. Laura Janáčková
Psycholožka Doc. Laura Janáčková
 

Jak začít s milostnými aktivitami

Návrat k sexuálnímu životu v době po porodu bývá náročný. „Sex může být doprovázen negativními pocity až bolestí. U části maminek tento stav odezní po několika týdnech, někdy však přetrvává i řadu měsíců. Pokud by bolest přetrvávala dlouho, je vhodné se poradit s gynekologem,“ říká Laura Janáčková a pokračuje: „Návrat by měl být pomalý, postupný a s ohledem na kondici, pocity a přání ženy. Vhodné je začít například nekoitálními aktivitami.“
Obvyklá doba, kdy se ženy navracejí k běžnému milostnému životu jsou tři až šest měsíců po porodu. „U části žen může dojít k přechodnému zvýšení zájmu o sex kolem třetího měsíce. Poté ale může přijít mírný pokles. Tato změna souvisí s péčí o potomka a organizací domácnosti v nové rodině. Na stavu se samozřejmě podílí i únava a dlouhodobý spánkový deficit. Toto je ale přechodné období a pokud je žena ve fungujícím vztahu, je jen otázkou času, kdy se dvojice navrátí k milostnému životu.“ uzavírá docentka Janáčková.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek