_Podobají se děti častěji otci, nebo matce?

„Miminko je celé tatínek,“ tuto větu slyší většina novopečených otců. Jde o slova vyřčená tak často, že se i vědci začali zabývat tím, komu jsou novorozenci podobní.

Datum publikace: 14.01.2012

Na podobnost novorozence s otcem bylo upozorňováno vždy. V roce 1995 však došlo pod vedením Nicholase Christenfelda a Emily Hill z University v Kalifornii k provedení první oficiální vědecké studie zaměřené na to, komu se malé děti podobají.
Při této studii vědci porovnávali tváře novorozenců s fotkami jejich rodičů v odpovídajícím věku. Vědci přišli se závěrem, že děti do jednoho roku věku se skutečně častěji podobají svému otci než matce.

Ne všichni souhlasí

Ovšem s tímto závěrem nesouhlasí psycholog Robert French z Národního centra pro vědecký výzkum ve Francii: „Je to velmi vzrušující závěr, který by se dal z pohledu evoluční psychologie předvídat, ale myslím si, že je to špatně,“.
V roce 1999 Robert French a Serge Brédart publikovali práci jejímž základem bylo porovnávání vzorku ročních dětí, tří a pětiletých dětí s fotkami rodičů v odpovídajícím věku. Vědci na základě této práce konstatovali, že děti se stejně často podobají otci, jako matce.
Jeho tvrzení následně podpořily další provedené studie na dané téma se stejným výsledkem, některé dokonce ukazovaly na častější podobu s matkami.

Proč to ženy říkají

Dvě novější studie, jedna z roku 2000 a druhá z roku 2007, přinesly nečekaný závěr. Nezávislí hodnotitelé porovnávali novorozence tři dny staré s fotkami rodičů. Komise se jednoznačně shodla na tom, že děti jsou častěji podobné matce. Matky samotné však přesto říkaly, že se jejich děti podobají otci.
Podle D. Kelly McLain of Georgia Southern University je důvod tohoto tvrzení jasný „Ženy toto říkají proto, aby ujistily své muže a partnery v jejich otcovství,“.
Zatímco žena má vždy jistotu v tom, že porozené dítě je její, muž tuto jistotu nemá nikdy. Ženy tak podvědomě muže ujišťují v tom, že je potomek podobný právě jim proto, aby sobě i dítěti zajistily jeho péči, starostlivost a především přístup k jeho materiálním zdrojům.

Chrání evoluce nevěru?

McLain a jeho kolegové po vyslovení tohoto závěru dokonce spekulovali o tom, zda vlivem evolučních tlaků nedošlo ke snížení pravděpodobnosti toho, že se dítě bude podobat svému biologickému otci proto, aby byla zajištěna otcovská péče i těm novorozencům, kteří byli počati z nevěry.  Jasné potvrzení, či vyvrácení této domněnky ale nepřinesli.
Přestože studie přinášejí protikladné závěry v tom, komu jsou děti podobné, vědci se shodují na jednom. Větu o podobnosti dítěte s otcem vyslovují mnohem častěji příbuzné matky dítěte - babičky a tety. Příbuzní ze strany otců tuto větu říkají o poznání méně často.

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek