_Podobná jsou si jak vejce vejci. Jak je od sebe rozeznat?

Podobná jsou si jak vejce vejci. Jak je od sebe rozeznat?
Datum publikace: 02.03.2012

Jednovaječná dvojčata jsou často pro své okolí velkou hádankou. Které z dvojčat je právě nemocné, kdo rozbil okno, je ve škole před tabulí zkoušené to z dětí, které zkoušené zrovna mělo být? Podobných situací identická dvojčata a jejich rodiče zažijí bezpočet. 

Některá dvojčata jsou si tak podobná, že mnohdy ani rodiče sami nevědí, které z dětí, je které. V identifikaci identických dvojčat většinou mají nejvíce jasno jejich matky, otcové si bývají jisti méně a prarodiče, pedagogové i kamarádi, na tom bývají podstatně hůř. Jednovaječná dvojčata mají shodnou genetickou výbavu, která předurčuje to, že děti budou mít společné znaky. I tak se ale najde pár detailů, ve kterých se děti liší.
Jakou šanci má okolí rozeznat od sebe děti, které jsou si navlas podobné?  

Co umí věda

Různé otisky prstů a stop
Identická dvojčata mají odlišné otisky prstů. Papilární linie, které jsou základem pro identifikaci podle otisků prstů, nikdy nejsou u dvou jedinců shodné, a to platí i v případě dvojčat. Pokud by došlo k nutnosti policejní identifikace, tato metoda by jedince dokázala rozeznat s naprostou přesností. To samé platí o identifikaci na základě otisků stop chodidel.

Různá zátěž vůči nemocem
Sklony k náchylnosti k některým onemocněním jsou u identických dvojčat různé. Pokud jedno z dětí trpí na záněty středouší, neznamená to, že druhé dítě bude mít stejné zdravotní potíže. Tyto sklony se projevují nejen u infekčních onemocnění, ale i u některých nemocí srdce a cév, či trávicího traktu.

Zrcadlové otočení
Asi 25 procent jednovaječných dvojčat je možné od sebe rozeznat na základě zrcadlově otočených detailů. V některých případech může jít o levorukost a pravorukost, jindy jen o drobnosti v odlišném směru růstu vlasů. Podle odborníků toto zrcadlové přetočení může mít základ v rozdělní jednoho zárodku na dvě samostatná embrya.

Jak si pomohou rodiče a okolí

Identická dvojčata své okolí matou nejen svou podobou, ale i stejným hlasem, stejnou chůzí a stejnými gesty. Přesto je ale pár detailů, které je mohou prozradit. Pokud se tak stane, a okolí si všimne jejich drobné odlišnosti, pak stačí jen vědět, jak se jmenuje to z dětí, které je „vlastníkem“ onoho důležitého detailu.

Různé pupíky
Narodí-li se identická dvojčata, může být prvním vodítkem v jejich rozlišení pupík.  Ani nejzručnějšímu lékaři se nepodaří provést zakončení pupeční šňůry po porodu tak, aby vzniklé pupíky byly stejné. V prvních dnech života tak pupíky mohou být významným identifikačním znakem.

Vír ve vlasech
I když jsou děti úplně stejné, mají stejnou barvu vlasů i účes, může je prozradit vznik vlasového víru. Místo, velikost, případně počet vlasových vírů u dvojčat nebývá shodný.

Mateřská znaménka a pihy
Jak děti rostou a dochází k pigmentaci jejich pokožky, vznikají různá mateřská znaménka a pihy. Na základě množství, velikosti a uložení hlavně větších znamének, je možné dítě identifikovat.
To samé platí i o vzniku různých kožních fibromů a bradaviček.

Jizvy
Jizvy jsou vytvořené z náhradní tkáně, která vznikne po porušení celistvosti sliznice či kůže. Jejich výskyt nemůže ovlivnit ani shodná genetická výbava. Jizvy vytvořené po úrazech, prodělaných onemocněních nebo po lékařských zákrocích jsou vždy pouze u jednoho dítěte z páru.

Zuby
I když budou mít děti stejný tvar a postavení zubů, mohou být zuby tím, co děti prozradí. Stačí úraz, při kterém si jedno dítě uštípne kousek zubu nebo jedna viditelnější zubní plomba a identifikační znak je na světě.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek