_I otcové prožívají stres po narození svých dětí

I otcové prožívají stres po narození svých dětí
Datum publikace: 09.03.2012

Stres není spojen pouze s prožitím negativních událostí, provázet může i situace radostné, jako jsou svatba nebo dovolená. Netrpí jím pouze ženy, jak se často předpokládá, ale ve stejné míře postihuje i muže. Jedním z životních okamžiků, kdy muži často podléhají stresu je i narození dítěte.

Narození dítěte znamená pro rodinu velkou změnu. Novorozenec zamíchá pořadím dosavadní hierarchie, zasáhne do časového harmonogramu většiny členů rodiny, stane se středem zájmu, ze kterého vyřadí ostatní a je tím, komu je bezmezně věnovaná láskyplná péče.
Přestože se rodiče na své dítě těší a jsou zaplaveni hormony štěstí, zároveň se ocitají v situaci, která je pro ně neznámá, nová a svým způsobem velmi stresující.

Co způsobuje stres u otců?

  1. Část otců se velmi špatně vyrovnává s tím, že jejich žena a dítě jsou spolu doma a vytvoří vzájemně fungující a spokojenou dvojici, zatímco oni chodí do práce. Většině mužů tak dřív nebo později začne chybět společně prožitý čas. Problém vyvstane v okamžiku, kdy nenajdou způsob jak situaci alespoň částečně řešit.
  2. Ne všichni muži jsou ochotni se smířit s tím, že dítě dostává více péče, než oni sami. Však před narozením potomka byli oni těmi, o koho se jejich žena starala. Jednoduše řečeno otcové často na své potomky začnou žárlit a chtějí s ním soupeřit v zájmu u ženy. Ve velké většině případů pro ně soupeření ale znamená drtivou porážku, neúspěch a nástup negativních emocí.
  3. Silným stresujícím faktorem je nedostatek spánku, který rodičovství často doprovází. Pokud se k tomu přidá nutnost pravidelného ranního vstávání, denních povinností a nároků kladených zaměstnáním, je stres na světě.
  4. Příchod dítěte do rodiny je spojen s finančními výdaji, ty z velké části musí zajistit muž. Stres může u muže vyvolat náhlé zjištění finanční náročnosti novorozence, kterou si před jeho narozením neuvědomoval. Dalším stres podporujícím faktorem je i s tím související zodpovědnost za dostatečné materiální zabezpečení rodiny.
  5. Snížení zájmu sexu ze strany ženy. Pokud se žena celodenně stará o malé dítě, může se snadno stát, že její únava a spánkový deficit způsobí nezájem o erotiku a sex. Muže začne odmítat a problém je na světě.

Jak situaci řešit?

Přestože vše může zpočátku vypadat poměrně dramaticky, ve velké většině případů veškeré problémy vyřeší čas a nově nastolený řád a režim v rodině.
Pokud by problémy přetrvávaly dlouho je na místě odborná konzultace s psychologem.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek