_I otcové prožívají stres po narození svých dětí

Stres není spojen pouze s prožitím negativních událostí, provázet může i situace radostné, jako jsou svatba nebo dovolená. Netrpí jím pouze ženy, jak se často předpokládá, ale ve stejné míře postihuje i muže. Jedním z životních okamžiků, kdy muži často podléhají stresu je i narození dítěte.

Datum publikace: 09.03.2012
I otcové prožívají stres po narození svých dětí

Narození dítěte znamená pro rodinu velkou změnu. Novorozenec zamíchá pořadím dosavadní hierarchie, zasáhne do časového harmonogramu většiny členů rodiny, stane se středem zájmu, ze kterého vyřadí ostatní a je tím, komu je bezmezně věnovaná láskyplná péče.
Přestože se rodiče na své dítě těší a jsou zaplaveni hormony štěstí, zároveň se ocitají v situaci, která je pro ně neznámá, nová a svým způsobem velmi stresující.

Co způsobuje stres u otců?

  1. Část otců se velmi špatně vyrovnává s tím, že jejich žena a dítě jsou spolu doma a vytvoří vzájemně fungující a spokojenou dvojici, zatímco oni chodí do práce. Většině mužů tak dřív nebo později začne chybět společně prožitý čas. Problém vyvstane v okamžiku, kdy nenajdou způsob jak situaci alespoň částečně řešit.
  2. Ne všichni muži jsou ochotni se smířit s tím, že dítě dostává více péče, než oni sami. Však před narozením potomka byli oni těmi, o koho se jejich žena starala. Jednoduše řečeno otcové často na své potomky začnou žárlit a chtějí s ním soupeřit v zájmu u ženy. Ve velké většině případů pro ně soupeření ale znamená drtivou porážku, neúspěch a nástup negativních emocí.
  3. Silným stresujícím faktorem je nedostatek spánku, který rodičovství často doprovází. Pokud se k tomu přidá nutnost pravidelného ranního vstávání, denních povinností a nároků kladených zaměstnáním, je stres na světě.
  4. Příchod dítěte do rodiny je spojen s finančními výdaji, ty z velké části musí zajistit muž. Stres může u muže vyvolat náhlé zjištění finanční náročnosti novorozence, kterou si před jeho narozením neuvědomoval. Dalším stres podporujícím faktorem je i s tím související zodpovědnost za dostatečné materiální zabezpečení rodiny.
  5. Snížení zájmu sexu ze strany ženy. Pokud se žena celodenně stará o malé dítě, může se snadno stát, že její únava a spánkový deficit způsobí nezájem o erotiku a sex. Muže začne odmítat a problém je na světě.

Jak situaci řešit?

Přestože vše může zpočátku vypadat poměrně dramaticky, ve velké většině případů veškeré problémy vyřeší čas a nově nastolený řád a režim v rodině.
Pokud by problémy přetrvávaly dlouho je na místě odborná konzultace s psychologem.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek