_Vakcína proti chřipce je na českém trhu dostupná. Očkovat je možné až do začátku chřipkové epidemie

Vakcína proti chřipce je na českém trhu dostupná. Očkovat je možné až do začátku chřipkové epidemie
Datum publikace: 05.10.2018

Největší dovozce vakcín proti chřipce v České republice, Sanofi Pasteur, letos již do Česka přivezl více než 400 tisíc vakcín Vaxigrip Tetra. Všichni zájemci o očkování tak mohou zůstat v klidu. Obavy, že se na ně nedostane, nejsou nyní na místě. Počet vakcín se každý rok přizpůsobuje průměrnému zájmu v populaci. Každý, kdo se chce letos nechat očkovat, může tak učinit u svého praktického lékaře zhruba až do konce prosince. Času je tedy dost, nicméně samotné objednání na očkování proti chřipce by mělo proběhnout již nyní.

V posledních dnech se v Česku objevily informace, že letos nebude dostatek vakcín proti chřipce. Tyto zprávy jsou však nepřesné. „Od poloviny září a během října společnost Sanofi Pasteur postupně dodává do České republiky vakcínu proti chřipce Vaxigrip Tetra. Doposud jsme přivezli již více než 400 tisíc dávek, z toho druhá dodávka ve výši 150 tisíc dávek vakcín proběhla tento týden v pondělí 1. 10. 2018. Třetí dodávka rovněž ve výši 150 tisíc dávek pak byla realizována dnes (3. 10. 2018) a vakcíny již byly propuštěny do distribuce. Znamená to, že současné potřeby, které stanovujeme z průměrného zájmu populace o očkování, by měly být pokryty. V případě zvýšeného zájmu jsme připraveni okamžitě zajistit takové množství, které plně uspokojí všechny zájemce o očkování a potřeby lékařů,“ uklidňuje veřejnost Libor Kytýr, mluvčí společnosti Sanofi. 

V České republice je obecně velmi nízká proočkovanost pohybující se na hranici 5–6 %, což je výrazně pod doporučeními Světové zdravotnické organizace (WHO). Od loňského roku je na českém trhu dostupná čtyřvalentní vakcína Vaxigrip Tetra. Ta účinkuje hned proti čtyřem kmenům chřipky a poskytuje tak širší ochranu ve srovnání s původními třívalentními vakcínami a lépe odpovídá současné epidemiologii chřipky. Očkovat proti chřipce je možné u praktického lékaře nebo v očkovacím centru až do začátku chřipkové epidemie, tedy většinou až do konce kalendářního roku. 

Autor: redakce


MUDr. Markéta Geleneky
je odborníkem na problematiku klinické toxoplasmózy. Působí jako konzultant v této oblasti na Infekční klinice FN Na Bulovce Praha. Zaměřuje se především na diagnostiku a léčbu vrozené toxoplasmózy, a to u těhotných pacientek i novorozenců. Věnuje se pravidelné přednáškové a publikační činnosti. Bližší informace o jejích aktivitách klikni zde


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek