_Pozor na podzimní chřipky. Dětem pomůže pohyb i vitamíny

Pozor na podzimní chřipky. Dětem pomůže pohyb i vitamíny
Datum publikace: 11.10.2017

Podzim udeřil plnou silou. A zaútočí i na děti. Dřív nebo později s sebou „přinese“ obávané chřipkové epidemie, které čekají na svou příležitost.

Základem dobré imunity je správná životospráva. Podzim je zrádným časem, během něhož dětský organismus dostává pořádně zabrat. My mu však můžeme pomoct s obranou. „Základní prevencí je správná životospráva a pohybová aktivita,“ říká dětská lékařka Helena Smetanová. „Děti většinou nesnídají, nemají na to čas. Chybí jim pravidelné stravování, nejí zdravě a vyváženě a pijí sladké nápoje,“ ukázala dětská pediatrička na hlavní problémy oslabené dětské imunity. „Proto bych doporučila vitamín D,“ radí. Dětem postačí dvě kapky denně, od listopadu do dubna, kdy je málo sluníčka, se doporučuje užívat i kalcium.

Věděli jste, že jídlo ovlivňuje naše zdraví ještě před narozením? Důležitá je kyselina listová, minerály a vláknina. Pozor si dejte na vitamin A.

V dětském jídelníčku mají vitamíny nezastupitelnou roli. Jenže ne každému jsou po chuti. „Ovoce a zeleninu tak můžeme namixovat, aby se to do dětí lépe dostalo. Pak si to mohou vzít do školy na svačinku a mají to čerstvé,“ radí doktorka Smetanová, která na zvýšení imunity doporučuje i rakytník.

Pomůže i očkování

Existuje také celá řada přípravků a doplňků stravy. Na boj s chřipkami fungují i zaručené „babské“ rady od horké polévky, přes med s cibulí, až po houby, čaje, bylinky, mléko či octové ponožky. „A já bych doporučila také očkování, to je podle mě nejlepší prevencí proti chřipce,“ uvedla doktorka Smetanová, která doplnila i jeden případ z vlastní praxe: „Řadu let ordinuji v dětském domově. Děti očkuji každý rok, ale jednou látka nebyla a na chřipku nám v tu chvíli onemocněl celý domov.“

Pozor na nákupní centra

Velmi důležitý je také pohyb. „Děti by měly jednu hodinu denně sportovat. Nebo aspoň na hodinku vyvenčit pejska,“ říká pediatrička. Sportů je na výběr celá řada. „Já preferuji plavání,“ dodala zkušená lékařka.

Ke zvýšení imunity našich ratolestí napomáhají také návštěvy infrasaun nebo solných jeskyní. V období chřipek se naopak nedoporučují návštěvy míst s velkou koncentrací lidí. „Nedoporučují se nákupní centra ani kina,“ uzavřela Helena Smetanová.

Máte zaručené rady a tipy, jak se jim bránit? Znáte vyzkoušený recept, který funguje? Podělte se o něj s námi. Vaše tipy nám posílejte na info@abctehotenstvi.cz.

Autor: Petr Sobol


porodní asistentka Radka PantůčkováPorodní asitentka Radka Pantůčková se zabývá individuální předporodní přípravu, péčí o miminko, psychickou podporou v období šestinedělí, laktačním poradenstvím při problémech s kojením, řešením zdravotních potíží v souvislostí těhotenstvím, porodem a šestinedělím, ošetřováním poporodního poranění, ale i výživovým poradenstvím. Více se o ní dozvíte na jejích webových stránkách www.zivotjeradost.cz/


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek