_Pneumokoky mohou u dětí způsobit i smrt

Pneumokoky mohou u dětí způsobit i smrt
Datum publikace: 27.05.2017

Onemocnění, která pneumokoky způsobují, vypadají zpočátku jako běžné nachlazení. Poté se přidá bolest hlavy a uší, zvracení i vysoké teploty. Nejvážnější případy mohou končit i úmrtím. Podle statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bylo v roce 2016 zaznamenáno celkem 13 případů invazivních pneumokokových onemocnění (IPO) ve věkové kategorii dětí do pěti let. Reálný počet případů IPO však bývá vyšší, protože ne všechny případy se podaří diagnostikovat a nahlásit. Pneumokoky se sice vyskytují u osob všech věkových kategorií, nejzávažnější komplikace ale způsobují u nejmenších dětí a seniorů.

 

Jak moc jsou pneumokoky nebezpečné?

Mezi onemocnění vyvolaná pneumokoky patří například sepse (otrava krve). K dalším komplikacím paří zánět mozkových blan nebo zápal plic. Existují i neinvazivní pneumokoková onemocnění, například záněty středního ucha nebo průdušek, která mohou mít také komplikovaný průběh. Opakované záněty středního ucha u dětí mohou vést až k vážnému poškození sluchu.

Záněty středního ucha

Zánět středního ucha je především pro děti velmi bolestivou záležitostí. Doprovází ho vysoké teploty či horečky. Bolest, která zánět doprovází je způsobena tlakem, který je vyvolán otokem a nahromaděnou tekutinou ve středním uchu.
Podle odhadů jsou zánětem středouší postiženy před třetími narozeninami až tři čtvrtiny všech dětí. Léčba pneumokokového zánětu středouší obvykle vyžaduje užívání antibiotik a často také propíchnutí ušního bubínku, čímž dojde k uvolnění nahromaděného hnisu a následně k ustoupení bolesti. 

Proč jsou pneumokoky nebezpečné zvláště pro nejmenší děti?

Imunitní systém nejmenších dětí není dostatečně zralý, aby se uměl vypořádat s napadením organismu pneumokokovými infekcemi. Jednou z možností prevence je očkování v prvním roce života, které před tímto typem onemocnění pomáhá chránit. Díky vakcinaci proti pneumokokům dochází ke snížení nosičství v populaci, čímž klesá riziko onemocnění i pro neočkované osoby.
Mezi další preventivní opatření, kterými lze riziko výskytu onemocnění snížit, patří posilování imunity stravou bohatou na vitamíny a minerály, dostatečně teplé oblečení v chladných měsících nebo zvlhčování vzduchu v místnostech, které by neměly být přetopené.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek