_Kašle často vaše dítě? Možná by příčinu potíží pomohla odkrýt spirometrie

Opakované kašle, zápaly plic, pocit špatného dýchání a senná rýma – to jsou stavy, u kterých je vhodné provést spirometrii.Na otázky redakce ABC těhotenství odpovídá MUDr. Jarmila Fišerová, primářka Oddělení funkčního vyšetřování KZ-Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Datum publikace: 01.07.2012

Co je spirometrie?

Spirometrie je základní vyšetření plicních funkcí. Je tedy tím, co lékaři ukáže, zda plíce fungují, jak by měly, zda mají odpovídající kapacitu a zda pacient má, či nemá potíže s dýcháním.

Kdy by rodiče dětí měli chtít provést spirometrii?

Spirometrie se u dětí nejčastěji provádí při stanovení diagnózy astmatu.
Vyžadovat by ji proto měli rodiče dětí, které opakovaně trápí dlouhotrvající kašle, ale i rodiče dětí, které nemají dýchací potíže, ale jsou léčeni pro pylové alergie a alergické rýmy.
Zhruba čtyřicet procent všech alergických rým má přímou souvislost s rozvojem astmatu.

Kdo může doporučit spirometrii?

Vyšetření může doporučit praktický lékař. Vlastní vyšetření pak provádí nejčastěji dětský alergolog, případně dětský pneumolog.
Pokud vyjde spirometrie v normě, nemusí dítě dál tyto specialisty navštěvovat. Pokud spirometrie ukáže nějaký problém, zůstává dítě v péči specialisty.

Jak staré dítě může toto vyšetření podstoupit?

Spirometrii běžně zvládnou tříleté děti. Na počítači se jim pustí animační programy, které jim pomohou zvládnout techniku nádechu a výdechu, a s trochou trpělivosti to jde.
Důležité je na dítě nepospíchat, pohodlně ho usadit, případně ho nechat stát, dbát na to, aby nemělo těsné oblečení, které by mu bránilo v nádechu, nechat ho rozdýchat a pak provést měření. U dětí do deseti let věku je třeba, aby byla doba výdechu alespoň tři vteřiny.

Jak často by se měla spirometrie u dětí opakovat?

První vyšetření by mělo proběhnout na základě zdravotních potíží. Důležité je aby rodiče znali přesnou váhu a výšku dítěte.
Následně by spirometrie měla být provedena vždy, pokud to vyžaduje zdravotní stav dítěte. Kontrolně, bez nutnosti akutních potíží, se doporučuje u dětí vedených v alergologických ambulancích provést spirometrii jedenkrát ročně.
Rodiče by měli opět pamatovat na to, je třeba znát přesnou výšku a váhu dítěte. Ta se u dětí v růstu poměrně rychle mění a pro provedení spirometrie jsou tyto údaje zásadní.

Proč je spirometrie tak důležitá?

Spirometrie pomůže ke včasnému stanovení správné diagnózy.
Pokud je včas stanovená správná diagnóza, je možné zahájit včasnou terapii. Tím je šance na rychlé zlepšení stavu pacienta, snižuje se pravděpodobnost zhoršení stavu, případně vzniku komplikací, které souvisejí často i s hospitalizací.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek