_Není rýma jako rýma, někdy jde o alergii

Není rýma jako rýma, někdy jde o alergii
Datum publikace: 30.12.2011

Pozorujete, že má vaše dítě vodnatou rýmu, stěžuje si na svědění nosní sliznice, často kýchá nebo má pocit ucpaného nosu? Přistihla jste ho, jak si často mne oči? Zbystřete… Možná trpí alergickou rýmou. Ta se totiž velmi často objevuje u dětí starších pěti let.

Alergická rýma patří mezi nejčastější neinfekční nemoci horních cest dýchacích. Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění nosní sliznice vyvolané působením alergenů. Na vznik nemoci však mohou mít vliv i dědičné dispozice.
Podle odhadů trápí alergická rýma na celém světě více než miliardu obyvatel. Předpokládá se, že v České republice žije až 2,5 milionů alergiků, což je 25 % Čechů. Výskyt alergických onemocnění v populaci má navíc stoupající tendenci.

Příznaky nemoci

Alergickou rýmu doprovází celá řada obtíží. Kromě již zmíněné rýmy, ucpaného nosu a dalších „nosních“ projevů, jsou to také oční příznaky, konkrétně svědění, slzení a zarudnutí očních spojivek. U těžších případů alergické rýmy může mít pacient problémy také s bolestí hlavy, kloubů a svalů. Někteří mohou trpět zvýšenou teplotou.

Za zhoršením prospěchu může být i alergie

Kvůli mnoha příznakům, jež alergickou rýmu doprovázejí, může být vaše dítko velmi vyčerpané. Nosní neprůchodnost narušuje kvalitní spánek, děti mohou často trpět i nespavostí, případně bývá jejich spánek doprovázen chrápáním. Stav svého dítěte poznáte také díky nápadným změnám v obličeji, jako jsou např. tmavé kruhy pod očima. Alergické děti mnohdy dýchají s otevřenou pusou.
Tohle všechno se může odrazit ve školním prospěchu. Rozhodně byste za to potomka neměli kárat, ale pokuste se najít příčinu alergie a udělejte vše pro eliminaci styku dítěte s alergenem. Důležitá je také vhodná léčba!

Zjistěte, na co je dítě alergické…

Pokud máte podezření, že by váš potomek mohl trpět alergií, objednejte ho k alergologovi. Vyšetření není bolestivé. Ve většině případů lékař alergii zjišťuje tzv. prick testem. Na vnitřní stranu předloktí nanese kapičky obsahující nejčastější alergeny. Obvykle to bývají směsi pylů, roztoči, různé druhy plísní, živočišné alergeny atd. V místě kapičky pak jemně naruší kůži pomocí speciálního kopíčka, čímž do ní vnese stopové množství alergenu. Výsledky vám lékař sdělí zhruba po patnácti minutách.

Odstraňte alergeny z domácnosti

Pokud výsledky testu ukážou alergii na roztoče, pokuste se doma co nejvíce eliminovat výskyt tohoto alergenu. Jak to udělat?

  •  Ložní prádlo vyměňujte jedenkrát týdně a perte ho při teplotě minimálně 60°C;
  •  zkuste používat matracový chránič;
  •  z dětského pokoje odstraňte koberec;
  •  prach utírejte z nábytku dvakrát týdně;
  •  podlahu stírejte vždy na vlhko;
  •  plyšové hračky ošetřujte mrazem, ponechte je v mrazničce při teplotě minimálně -15°C. 

Je potřeba se léčit

U alergické rýmy byste rozhodně neměli podceňovat léčbu. V první řadě s dítětem pravidelně navštěvujte alergologa. S lékařem můžete konzultovat aktuální zdravotní stav i veškeré obtíže s alergickou rýmou spojené.
Samotná léčba pak závisí na závažnosti onemocnění. Při lehčí formě alergické rýmy se používají místně protialergické přípravky (antihistaminika) ve formě očních kapek, nosního spreje, tablet nebo sirupu. Děti s těžší alergickou rýmou většinou musí navíc užívat ještě hormonální přípravky na mírnění autoimunitního zánětu, který alergii doprovází. V některých případech se u dětí starších 5 let užívá specifická imunoterapie s cílem navodit toleranci alergenu a snížit riziko vzniku astmatu. U dětí do 15 let se dává přednost podání kapek na lačno pod jazyk, u starších se pak aplikují podkožní injekce.

Astma

Alergická rýma je rizikovým faktorem pro vznik průduškového astmatu. Pokud se objeví jako první alergické onemocnění u dítěte, je riziko vzniku astmatu dokonce až čtyřnásobně vyšší na rozdíl od zdravé populace. Průduškové astma častěji způsobují alergeny domácího a vnitřního prostředí, které vyvolávají celoroční rýmu.

Zdroj: VZP 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek