_Jak dlouho čekáte na sex po porodu? Šest neděl i půl roku

Datum publikace: 03.01.2019

Ať chcete nebo ne, na téma sex po porodu dojde vždy. Doporučuje se nic neuspěchat a počkat si na chvíli, kdy budete fyzicky i psychicky připravená. Nic však neodkládejte zbytečně dlouho.

Lékaři všeobecně radí dodržet období šestinedělí, během něhož se děloha čistí, hojí se rány a hrozí tak nebezpečí infekce. Pokud se poté žena cítí v pořádku a nemá žádné komplikace, může zase začít s milostným životem.

Jak vysvětluje porodník, profesor Pavel Calda, z gynekologicko-porodnické kliniky u Apolináře: „Pojem „šestinedělí“ je vhodné brát vážně, opravdu trvá šest týdnů, než se pánevní orgány, ale i celý organismus ženy vrátí do stavu, v jakém byl před těhotenstvím. Obvykle žena v té době pravidelně kojí a přivyká novém režimu péče o potomka, který vyžaduje hodně sil a energie. Čistě z medicínského hlediska, je opravdu vhodné vyčkat zhojení i drobných poranění. Vulva i pochva mohou být stále ještě citlivé na dotek. Případná jizva po císařském řezu na kůži bude již v zásadě zhojena, ale kompletní hojení jizvy, včetně té na svalech a děloze trvá řadu měsíců. Sex by neměl být pro ženu ani nepříjemný ani bolestivý. A podle toho by se měl přizpůsobit situaci. U ženy se návrat k normálu dostavuje individuálně a neexistuje univerzální recept, kdy s pohlavním životem po porodu začít.“

Měsíc i rok

Některé ženy začínají se sexem po porodu už dříve. Z průzkumu, který byl prováděn ve Velké Británii, se zjistilo, že dvacet procent žen, které prodělaly natržení nebo nástřih při přirozeném porodu, začaly s milováním ještě v průběhu šestinedělí. Po uplynulí tohoto období to bylo 60 % a po půl roce od porodu už 90 %. Tři procenta dotázaných žen se však přiznala, že se k sexu odhodlaly až rok po narození dítěte.

„První sex, co jsem si užila po porodu, byl až po šesti nebo sedmi měsících, do té doby to bolelo,“ uvedla jedna z uživatelek internetových diskuzí. „U nás to bylo po porodu taky hrozné, čekali jsme, až mi skončí šestinedělí. Byla jsem hodně potrhaná, takže jsem ani na nic neměla chuť,“ uvedla další z nich.

Žádné vynucování

Důležité však není jen zdravotní, ale také psychologický pohled. „Míra intimity, zejména u prvorodiček, souvisí s tím, jaký je vztah po celou dobu. Ochota milovat se záleží na sladění dvou lidí, pokud byly problémy před porodem, tak se to po něm může ještě zhoršit, pokud však bylo vše dobré, mělo by to zůstat stejné,“ uvedl pro abctehotenstvi.cz psycholog Petr Šobra.

Podle odborníka je také klíčové, aby muž porozuměl ženě a respektoval její potřeby i problémy: „To je nejdůležitější, vše záleží na fungování obou partnerů,“ uvedl. Partner svou ženu nesmí do ničeho nutit a naléhat na ni.

Vidět jen to, co chci

Někteří muži se bojí, že jejich intimní život může ovlivnit, pokud u porodu „všechno“ uvidí. „Možná to tak v určité míře může být, ale rozhodně to není tak dramatické, jak by se mohlo zdát,“ míní Petr Šobra, jenž má pro pány, které řeší podobné problémy, praktickou radu: „Obecně bych doporučil, pokud o tom muž pochybuje, tak ať vidí jen to, co chce. Ať se nehrne tam, co by nemohl unést.“

Tip pro bojácné tatínky: Ve většině porodnic budete po celou dobu porodu u hlavy rodičky, takže se nebojte, že byste viděl, co vám má zůstat skryto. To pouze na výslovné přání, a ještě jen tehdy, pokud porod probíhá bez komplikací.

Se sexem po porodu nespěchejte, dopřejte si dostatek času na hojení ran. Také zformování těla. A přistupte k němu teprve tehdy, až se budete cítit přitažlivá, žádoucí a budete mít na postelové hrátky chuť. O to víc si je totiž užijete. I když je o pár dnů odložíte.

 

Autor: Petr Sobol

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek