_Získání původní váhy nelze uspěchat

Získání původní váhy nelze uspěchat
Datum publikace: 29.12.2011

Jste krátce po porodu a zůstala vám nějaká kila navíc? Není třeba se nijak stresovat či smutnit, pokud dáte svému tělu čas, určitě se vám podaří se vrátit zpět na svou původní váhu.

Vrátit se zpět ke své původní váze rychle a co nejsnadněji je snem většiny čerstvých maminek. Jenže to se snáze řekne, než udělá. Podle odborníků je ale snaha o návrat ke své výchozí váze před otěhotněním velmi chvályhodná. Nejen, že si tím žena upevní své sebevědomí, ale zároveň hodně dělá pro své zdraví. Profesor Debra Krummel z Ústavu výživy na University of Cincinnati říká, že nadváha po porodu je často příčinou později vzniklé obezity.
Podle něj by ale ženy měly dát svému organizmu čas. „Těhotenství trvá devět měsíců, během té doby organizmus projde řadou změn, se kterými se musí nějak vypořádat. K těmto změnám patří i změna týkající se váhového přírůstku. Minimálně stejnou dobu je pak potřeba tělu poskytnout na to, aby se vyrovnalo se stavem, který přišel po porodu. Hubnutí by mělo být postupné a plánované,“ vysvětluje.

Sedm tipů, jak se úspěšně zbavit kil navíc

  1. Žádná přísná dieta – přísné redukční diety mohou nadělat víc škody než užitku. Místo drastického jídelníčku je lepší jeho změna. Pokud chcete zhubnout, měla byste jíst hodně zeleniny a libového masa a zároveň omezit cukry a tuky. Ovoce a pečivo je nejlépe zařadit do snídaní a dopoledních svačin. Jídlo by mělo být rozděleno do malých 5-6 porcí. Mezi jídly je možné jíst kousky zeleniny, ideální jsou papriky, rajčata, mrkev, kedlubny či hlávkový salát. Celkový příjem kalorií by neměl být vyšší než 1800 na den.
  2. Vybírejte si, co jíte – součástí jídelníčku by měl být pečlivý výběr potravin. To je důležité zejména u kojících maminek. Vhodné je do jídelníčku zařadit ryby. Jejich maso obsahuje velké množství důležitých omega-3 mastných kyselin. Další důležitou složkou by mělo být libové kuřecí a vepřové maso, které je zdrojem důležitých bílkovin.
  3. Napomůže kojení úbytku kil? – To je otázka, na kterou není jednotná odpověď. Některé studie uvádějí, že kojení skutečně podporuje úpravu váhy, jiné zase ukazují, že není rozdíl mezi ženami, které kojí, a které dítě krmí umělou stravou z láhve. Lepší proto je se nespoléhat na to, že s kojením kila půjdou dolů úplně sama, prostě jim budete muset pomoci. Pokud kojíte, je možné celkový příjem kalorií navýšit o 300 kalorií na den, v případě dvojčat je možné dávku zvýšit o 600 kalorií. Nutné je pokrýt dostatečný přísun bílkovin a vápníku, v tom pomohou mléčné výrobky.
  4. Pitný režim – součástí úpravy váhy by měl být pravidelný pitný režim. U žen, které nekojí, se doporučují alespoň 2 litry vody čisté denně. Kojící maminky by měly pít až 3,5 litrů. Pít je třeba během průběžně během celého dne, nikoli nárazově. Pití není důležité jen kvůli dostatečné hydrataci, ale zahání i pocit hladu. Pozor jen na cukry ve slazených nápojích a džusech.
  5. Pohyb – přestože péče o miminko a chod domácnosti vyžadují dost pohybu, je dobré pár minut denně věnovat cílenému posilování svalů, zejména problémových partií. Ze začátku stačí 15-30 minut mírného cvičení denně doma, později k zesílení efektu je vhodné cvičit pod odborným dohledem. Než však s cvičením začnete, je třeba mít souhlas od lékaře, zejména pokud jste rodila císařským řezem.
  6. Dostatek spánku – možná se to nemusí zdát, ale únava a nedostatek spánku jsou tím, co vaši váhu drží stále nahoře. Pokud chcete zhubnout, je třeba spát alespoň 7-8 hodin denně. Nedostatek spánku organizmus vnímá jako stresovou zátěž, to má za následek vylučování stresového hormonu kortizolu, který spolu s dalšími stresovými hormony může podporovat zvýšení tělesné hmotnosti. Kromě toho u části žen stres působí jako spouštěč hladu a chuti na sladké. Pokud se vaše dítě během noci budí v pravidelných intervalech a vy nemáte šanci spát sedm osm hodin, zkuste deficit dohnat spánkem přes den, kdy se o dítě může postarat někdo z rodiny.
  7. Odborná pomoc – pokud se vám nedaří hnout s váhou, požádejte o radu odborníka – dietologa. Ten vám může navrhnout speciální dietní plán, který zohlední vaše potřeby, případně odhalí chyby, kterých se dopouštíte. 
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek