_Kontrolní vyšetření po šestinedělí

Šestinedělí je období, které začíná po porodu a trvá dalších šest týdnů. Co v tomto období můžete očekávat?

Datum publikace: 14.05.2012

Během šestinedělí dochází k ústupu změn, které nastaly v souvislosti s probíhajícím těhotenstvím do stavu blízkému před otěhotněním. Děloha se zmenší do původní velikosti tj. asi na osm centimetrů. Zahojí se případná drobná poranění či nástřih hráze a u nekojící ženy nastane první menstruační krvácení.

Vyšetření po šestinedělí

Žena se zpravidla dostaví k vyšetření ke svému gynekologovi po skončení šestinedělí.
Součástí vyšetření by mělo být

  • změření krevního tlaku
  • lékař zjistí zda již žena nekrvácí
  • zda nemá problémy s močením
  • jestli chodí normálně na stolici.


Při gynekologickém vyšetření následně vyšetří děložní čípek a odebere z něj vzorek tkáně (stěr) pro cytologické vyšetření (prevence rakoviny děložního čípku).
Pokud je žena po císařském řezu, zkontroluje hojení jizvy.

Obvykle také zkontroluje dělohu a okolí děložní ultrazvukem, aby ověřil, že v děloze nezůstaly zbytky placenty, či nedošlo k vytvoření cysty na vaječníku.

V rámci prohlídky by se lékař měl zajímat i o to, zda žena kojí, případně, zda s kojením nemá problém. I během kojení by si žena měla jednou měsíčně sama provádět samovyšetření prsu, v rámci prevence rakoviny prsu.

Většina žen se ptá, zda po skončení šestinedělí již může začít pohlavně žít, tak jako tomu bylo před otěhotněním. Součástí prohlídky je proto i pohovor o ochraně před nechtěným početím a pokud si to žena přeje, navrhne lékař vhodnou antikoncepci.

I když žena kojí, může otěhotnět.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek