_Sex a Češi. Jak na tom jsme?

Sex a Češi. Jak na tom jsme?
Datum publikace: 26.04.2014

Výzkum sexuálního chování české populace provádí Sexuologický ústav v pravidelných, pětiletých periodách, již od roku 1993. Nejnovější průzkum proběhl koncem roku 2013 a vyhodnocen byl na začátku roku 2014. Jaké informace o nás přinesl?

První sex u žen probíhá kolem patnácti let věku

V posledních desetiletích nedošlo k výraznému posunu věku, ve kterém dívky zažijí první zamilovanost a první polibky. I nyní stále platí, že první lásku české dívky zažívají nejčastěji kolem 15. roku. Snížila se ale věková hranice, kdy dívky poprvé ochutnají kouzlo skutečného milování.
Zatímco ve všech předcházejících průzkumech tento věk převyšoval 18 let, v aktuálním průzkumu se české dívky poprvé dostaly pod tuto hranici. Výsledky ukázaly, že Češky začínají souložit už po 17. roce života.
Věk první soulože postupně klesá i u mužů. Ti rovněž zahajují sexuální aktivitu mezi 17. a 18. rokem.

Jaký druh antikoncepce volí mladí lidé

Ačkoli dvojice začínají svůj sexuální život stále dříve, neznamená to, že by byli mladí méně obezřetní a zodpovědní. Právě naopak!
Dobrou zprávou je, že plných 42 procent dotázaných použilo při své intimní premiéře ochranu v podobě kondomu. Toto číslo je zatím nejvyšší ze všech průzkumů – například ještě v roce 2008 to bylo jen o něco více než jedna třetina dotázaných.
13 procent dotázaných žen jako ochranu při prvním styku preferuje přerušovanou soulož a plných 20 procent už v době prvního milování užívá antikoncepční pilulky. Naopak načasovat si ztrátu panenství na takzvaně „neplodný den“ se odváží jen velmi zanedbatelné jedno procento respondentek.

O sexu víme stále více a nebojíme se zeptat

Doba, kdy sex byl tabu, je dávno pryč. Informací o všem, co se intimní oblasti týká, máme stále víc a pokud nám zrovna nějaké chybí, neostýcháme se zeptat, případně si informace sami vyhledáme. Nejčastějším informačním zdrojem jsou stále ještě kamarádi a známí, od kterých čerpá poznatky o sexu třetina žen a více než třetina mužů.
„Tady je však třeba mít se na pozoru, protože se jedná o nejméně spolehlivý zdroj informací,“ varuje prof. Weiss.
Do sexuální osvěty se stále více promítá i výchova na školách – 15 procent žen a 13 procent mužů uvedlo, že právě škola je místem, kde získávají informace o sexu. Naopak překvapivě malý je podíl vyhledávání informací na internetu, který tvoří pouhých 8 procent u mužů a 5 procent u ženské populace. „Nicméně lze samozřejmě předpokládat, že u mladé generace bude tento podíl mnohem vyšší,“ vysvětluje dále prof. Weiss.
14 procent dotázaných jako zdroj informací uvedlo naučnou literaturu a knížky obecně

Hormonální antikoncepce? U párů je stále populárnější

Antikoncepční pilulky momentálně stojí na vrcholu své popularity, alespoň u žen, které mají stálého sexuálního partnera. Hormonální antikoncepci totiž používá plných 60 % dotázaných žen, což je zatím suverénně nejvíc za všechna doposud sledovaná období. „V tomto směru tedy můžeme být spokojeni, protože míra užívání hormonální antikoncepce nás řadí na úroveň vyspělých západních zemí,“ dodává prof. Weiss.
Druhou nejčastější formou ochrany před nechtěným početím je přerušovaná soulož. Tu preferuje 29 procent žen a rovných 35 procent mužů. Zajímavé je i to, že ženy, které už mají stálého partnera, upřednostňují metodu výpočtu plodných dní, před antikoncepcí v podobě nitroděložního tělíska, a to poměrem 17 procent ku 12 procentům.

České ženy si užijí více orgasmu

Orgasmus je pomyslný cíl každého milování. Pro některé ženy je však sexuální vrchol prakticky stejně nedosažitelný, jako vrchol Mount Everestu. Anorgastických žen, tedy takových, které si užívají radost z milování bez kýženého finiše, však od minulých průzkumů přece jen ubylo.
Nyní se k neschopnosti dosáhnout vyvrcholení přiznává pouze 5 procent žen, což je o 3 procent méně než v předchozích výzkumech.
To, co ženy při milostných hrátkách nejvíce vzrušuje je dráždění klitorisu, které preferuje 39 procent respondentek, a nebo současné dráždění klitorisu a pochvy, které má v oblibě taktéž 39 procent dotázaných žen. Mírně přibylo i žen vaginálně vzrušivých, které tvoří až pětinu všech respondentek.

Když se z partnera stane násilník…

Zatímco dobrovolný sex je jednou z našich základních životních potřeb, nedobrovolný sex je naopak tou nejhorší noční můrou.
Každá desátá respondentka ve výzkumu přiznala, že si tuto noční můru v minulosti zažila na vlastní kůži. Překvapivé je i zjištění, že nejčastějšími pachateli sexuálního násilí na ženách jsou jejich nejbližší, tedy manželé, či partneři. V roce 2008 činil podíl sexuálních napadení partnerem 62 procent, v aktuálním výzkumu však toto, už tak dost vysoké číslo, zaznamenalo ještě další nárůst, na hrozivých 72 procent. Oproti minulým výzkumům však klesl počet žen, na kterých se násilí dopustil některý z ženiných známých (23 procent) nebo dokonce úplně cizí muž (3 procenta).

I muži mají své dny. A své problémy…

Ač se to nemusí zdát, i muži mají v sexu svá slabá místa, a to dokonce hned dvě.
Jak ukázal výzkum, tím prvním problémem je porucha erekce, druhým předčasná ejakulace.
Obě dvě sexuální poruchy dokážou mužům v ložnici nadělat pěkné starosti. Zatímco porucha erekce může milování zmařit ještě před tím, než vůbec začne, předčasná ejakulace naopak způsobí, že muž dojde do finiše přibližně po dvou minutách, což drtivé většině partnerek vůbec nemůže stačit. Poruchu erekce ve výzkumu potvrdila více, než polovina mužů (56 procent), z těch co uvedli poruchu v sexuální oblasti.
„V posledních dvaceti letech přitom máme k dispozici velmi účinné léky na podporu erekce,“ komentuje trvale vysoký podíl erektilní dysfunkce docent Jaroslav Zvěřina.
Předčasnou ejakulaci přiznalo 17 % těchto mužů. „Také muži s předčasnou ejakulací mají dnes k dispozici specifický lék, který může jejich problém řešit. Užívá se přibližně dvě hodiny před souloží a velmi spolehlivě trvání pohlavního styku prodlužuje,“ vysvětluje docent Zvěřina. Při porovnání s výsledkem minulého průzkumu, kdy se ukázalo, že předčasnou ejakulací trpí 15 procent mužů a poruchou erekce 54 procenta vidíme, že obě uvedené poruchy zaznamenaly mírný nárůst.

Zdroj: Sexuologický ústav Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, garanti studie: prof. PhDr. Petr Weiss a doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina
26.4.2014 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek