_Nedostatek testosteronu u muže vede k neplodnosti i partnerské krizi

Datum publikace: 03.08.2018

Padesátiletí muži se dostávají do složité situace. Na jedné straně jim trend posouvání rodičovství velí zakládat po padesátce nové rodiny a mít potomky, na straně druhé se ve stejném věku potýkají s nízkou hladinou testosteronu a nezájmem o sex.

Testosteron je mužský pohlavní hormon. Vzniká ve varlatech a v buňkách nadledvin a v organismu má řadu důležitých funkcí. „Produkce testosteronu se mění v závislosti na věku muže. Nejvíce testosteronu mají mladí muži ve věku dvacet pět až třicet let. Po třicítce jeho produkce začne klesat zhruba o jedno procento za rok. Statistiky ukazují, že přibližně dvacet procent mužů kolem padesátky se potýká s nedostatkem tohoto hormonu. Zkušenosti z ordinací naznačují, že se s nedostatkem tohoto hormonu stále častěji potýkají i muži mladší padesáti let,“ popisuje sexuolog MUDr. Pavel Turčan z Centra Mediol.

Testosteron ovlivňuje:

 • chuť na sex a erekci
 • plodnost
 • kvalitu kostí
 • kvalitu a množství svalové hmoty
 • funkci kardiovaskulární soustavy
 • metabolismus tuků a cukrů
 • celkovou vitalitu muže
 • psychiku muže

 

Nedostatek testosteronu jako příčina partnerské krize

Nedostatek testosteronu ovlivňuje fyzické zdraví, duševní zdraví a promítá se i do sexuálního života muže. Zjednodušeně by se dalo říct, že pokles testosteronu u muže navodí obdobný stav, jaký prožívají ženy v době klimakteria. „Muži s nedostatkem testosteronu bývají citlivější, náladovější a jsou vztahovační. Objevují se u nich poruchy nálad až deprese. K projevům patří i snížení zájmu o sex a milostné aktivity. To všechno se samozřejmě negativně promítá do jejich osobního a rodinného života,“ komentuje sexuolog. Není tak náhoda, že získávání informací o tomto problému a iniciativa v řešení potíží, často stojí na straně manželek a partnerek mužů, které si změny všimnou jako první. Muži samotní svůj problém spíše přezírají, či se za něj stydí.

Nedostatek testosteronu se projevuje:

 • zvýšenou únavou
 • sníženou schopností soustředit se
 • změnami nálady, depresivním ladění až depresemi
 • úbytkem svalové hmoty a snížením fyzického výkonu
 • sklonem k obezitě
 • nezájmem o sex, problémy s erekcí a zhoršenou ejakulací
 • sníženou tvorbu spermií, až neplodností

Sex, fyzická aktivita a testosteron

Produkce testosteronu úzce souvisí s fyzickou aktivitou a sexuálním životem muže. „Muži s běžnou hodnotou tohoto hormonu v krvi mají přirozený zájem o fyzickou aktivitu i o sex. A fyzická aktivita a sex u nich zpětně pozitivně působí na tvorbu tohoto hormonu. Pokud dojde k poklesu produkce testosteronu, dostává se muž do uzavřeného kolečka, z něhož bez léčby, která spočívá v dodání hormonu, nemůže sám vyjít,“ komentuje lékař. Snížení hladiny tohoto pohlavního hormonu navíc může komplikovat osobní a rodinné plány. „Pokles může vést až k neplodnosti, což u dnešních padesátiletých mužů může být velký problém,“ dodává lékař.

Jak se bránit úbytku testosteronu

Přirozenou prevencí úbytku testosteronu je zdravý životní styl, dostatek pohybu, zdravá strava, dostatek spánku a odpočinku a pravidelná sexuální aktivita. Rizikovým faktorem, se kterým lze pracovat, jsou obezita a stres. „Léčba by měla nastoupit v okamžiku, kdy dojde k laboratornímu potvrzení snížené hladiny testosteronu v krvi. Odběr krve by měl probíhat mezi sedmou a jedenáctou hodinou dopolední, to je doba, která kopíruje přirozené  vyplavování hormonu do krevního oběhu muže. Odběr nemusí být nalačno,“ radí Pavel Turčan.

Terapie spočívá v dlouhodobém dodání hormonu. „Na trhu jsou tablety, injekce i transdermální gely, které zajistí dostatečné doplnění tohoto hormonu. Preparáty jsou na předpis a recept může vystavit endokrinolog, urolog, androlog či sexuolog,“ vysvětluje lékař. První efekt léčby v podobě zlepšení nálady, zvýšeného zájmu o sex a nástupu energie se dostavuje zhruba po měsíci terapie. Do půl roku dojde k nárůstu svalové hmoty, k úbytku tuku a ke zlepšení kvality kostí. Odborníci muže varují před samoléčbou a užíváním léků zakoupeních volně přes internet. „Potravinové doplňky a bylinné přípravky nejsou odpovídající léčbou problému a účinný efekt tak není možné očekávat,“ vysvětluje lékař.

V jiném režimu se odvíjí léčba mužů, kteří se v důsledku úbytku testosteronu potýkají s neplodností. „V těchto případech léčba nespočívá v dodání testosteronu, ale v podávání látek, které stimulují jeho přirozenou produkci. Tyto léky ale zase nejsou určeny k dlouhodobému užívání.“ doplňuje MUDr. Turčan.

Autor: Barbora Neubergerová


Petr ŠobraMgr. Petr Šobra

působí od roku 2011 jako ředitel psychologického centra Duhovka, které v rámci Duhovka group poskytuje poradenské, terapeutické a koučovací služby. Vystudoval jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracoval v
Institutu pedagogicko-psychologického poradenství. Vede vlastní psychoterapeutickou praxi. Absolvoval systemicky zaměřený psychoterapeutický výcvik „Umění terapie“. Od roku 2015 spolupracuje s Akademií rodičovství.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek