_Manželé se po letech soužití začnou podobat jeden druhému

Přesto, že se říká, že protiklady se přitahují, není tomu tak vždy. Vědci přišli na to, že většina manželských párů má po letech společného soužití stejné rysy v obličeji.

Datum publikace: 25.02.2012

Psycholog Robert Zajonc z univerzity v Michiganu provedl experiment, ve kterém se zaměřil na porovnání podoby manželských párů. Během své práce analyzoval podoby tváří na fotografiích manželských dvojic. První fotografie byla vždy pořízená v období, ve kterém manželé uzavřeli sňatek, druhá fotografie těch samých manželských párů byla pořízena vždy s odstupem dvaceti pěti let od svatby.
Výsledky ukázaly, že čím déle spolu dvojice v manželství žije, tím jsou si manželé více podobní a čím šťastnější manželství dvojice prožívá, tím větší pravděpodobnost podoby vzniká.

Více se napodobují

Zajonc přišel s teorií, která nabízí vysvětlení tohoto jevu: „Čím déle spolu lidé žijí, tím více se napodobují a mají více společného. Pokud má jeden z partnerů smysl pro humor a doma se hodně směje, je pravděpodobné, že i u jeho partnera dojde ke vzniku vrásek smíchu v obličeji.“
Názorů proč jsou si manželé po letech podobní, je ale více.

Vybíráme si podobné

Další studie naznačily i jinou možnou příčinu, proč si jsou manželé podobní. Podle všeho za podobou může stát i to, že si žena a muž v období námluv vybírají protějšky s podobnými rysy, jako mají oni sami.
V roce 2006 vědci z univerzity v Liverpoolu požádali účastníky studie, aby posoudili podobnost snímků anonymních žen a mužů. Účastníci studie nevěděli, zda jde o manžele, případně kdo s kým v manželství je. Nicméně ukázalo se, že muži a ženy, kteří spolu žili nejdéle, si byli nejvíce podobní.
Vědci došli k závěru, že vnímání atraktivity u protějšku může souviset s podobností nás samotných.


Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek