_Propagovala domácí porody, ty jí přinesly smrt

Propagovala domácí porody, ty jí přinesly smrt
Datum publikace: 02.02.2012

Australanka Caroline Levellová (36), velká zastánkyně a propagátorka domácích porodů, minulé pondělí zemřela. Příčinou její smrti bylo srdeční selhání, které ji postihlo doma, během porodu své druhé dcery.

Caroline Lovellová ( Melbourne, stát Viktoria) byla známá australská propagátorka domácích porodů vedených profesionálními porodními asistentkami. Veřejně se angažovala v právech žen, které se rozhodly přivést dítě na svět mimo porodnici i v právech porodních asistentek, které se hlásily k domácím porodům. Mimo jiné od státu požadovala řádné financování a právní ochranu porodních asistentek.

Co se stalo?

Osudným bylo Lovellové rozhodnutí, přivést na svět svou druhou dceru doma jen s pomocí asistentky, stranou širší lékařské péče. Během porodu se u Caroline náhle dostavily nečekané komplikace. Manžel Nick okamžitě přivolal rychlou lékařskou pomoc, avšak stav ženy byl během chvíle velmi vážný. „Záchranáři byli přivoláni přibližně v 10:30. V době, kdy dorazili na místo, již žena byla v kritickém stavu,“ uvedly k události oficiální zdroje.
Carolina Lovelová byla převezena do nemocnice, kde druhý den zemřela. Podle předběžných zpráv bylo příčinou úmrtí srdeční selhání (infarkt myokardu).
Podle australského serveru The Age ještě před smrtí stačila Lovellová varovat ženy před nebezpečím domácích porodů.
Po ženě zůstala novorozená dcera Zahra a tříletá dcera Lulu.

Co bude dál

Smrt aktivní bojovnice za domácí porody otřásla celou Austrálií.
Mluvčí organizace sdružující soukromé porodní asistentky Joy Johnson k tragédii uvedl: „Jde o první případ za patnáct let, co slyším o úmrtí, které je dáváno do přímé souvislosti s porodem v domácím prostředí.“
Koronerem bylo nařízené okamžité prošetření okolností, za kterých žena zemřela.
Beth Wilsonová ze zdravotního úřadu státu Victoria, přiznala, že má obavy z domácích porodů už dlouhou dobu a upozornila na nebezpečí, která vyplývají z toho, když se žena rozhodne rodit v podmínkách, ve kterých ji není možné poskytnout okamžitou lékařskou péči, pokud to situace začne vyžadovat.
K neštěstí se vyjádřilo i australské ministerstvo zdravotnictví, které potvrdilo právo koronera na důkladné prošetření případu a zároveň upozornilo na to, že ve státě Victoria ročně plánuje porod v domácím prostředí zhruba 200 žen.

Foto: Inquisitr.com

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek