Soutěž

SOUTĚŽ: Vyhrajte francouzskou kosmetiku Saforelle

Vyhlašujeme další soutěž! Tentokrát hrajeme o kvalitní francouzskou kosmetiku Saforelle. Máme pro vás přichystané balíčky s přípravky pečující o intimní hygienu, nebo hypoalergenní kosmetiku pro nejmenší. ...
 

Doporučujeme

Jak ovlivní konizace následné těhotenství?

Některé ženy se rozhodnou pro těhotenství poté, co podstoupily zákrok zvaný konizace. Jak může tento ...
 

Informovaný souhlas rodičů s novorozeneckým screeningem

Po narození dochází hned v porodnici u novorozence k provedení screeningu (plošnému vyhledávání) něk ...
 

Nejčtenější

Výtok v těhotenství má mnoho příčin

Mezi nejčastější příčiny výtoku v těhotenství patří hormonální nerovnováha. A to jak na začátku, tak ...
 

Vypočítejte si datum porodu sama

Uvažujete o miminku a chtěla byste si naplánovat dobu, kdy přijde na svět? Nebo jste už těhotná a zajímá vás, kdy se potomek narodí? Tak si zkuste termín předpokládaného porodu vypočítat. Nejjednodušší způsob výpočtu nejen termínu porodu najdete na našem webu abctehotenstvi.cz – výpočet termínu porodu- klikněte sem. 

Vypočítejte si datum porodu sama

Předpokládaný termín porodu zajímá každou nastávající maminku. Normální těhotenství trvá 38 – 42 týdnů, nebo také 280 +/- 14 dní. Žena sama si může termín porodu vypočítat podle data poslední menstruace. Nejpřesněji však stanoví stáří plodu ultrazvukové měření v prvním trimestru těhotenství.  Lékař či porodní asistentka stále ještě používá gravidometr  (tzv. kolečko), které bývá k dispozici v gynekologické ordinaci. Vypočítatat délku těhotenství lze i jinak. Nejjednodušší způsob výpočtu nejen termínu porodu najdete na našem webu abctehotenstvi.cz – výpočet termínu porodu- klikněte sem. 

Menstruační stáří

První možností je vypočítání podle data poslední menstruace a jde vlastně o stejný princip, jaký užívají lékaři, tzv. menstruační stáří.  Používá se proto, že je to poměrně spolehlivý údaj – pokud žena otěhotní, další menstruaci již nedostane. Přesnější by bylo počítat s datem kdy došlo k oplodnění, ale to je bohužel až na vyjímky nejisté.

Pro tzv. menstruační stáří platí následující vzorec:
K datu začátku poslední menstruace připočtěte 7 dní a odečtěte tři měsíce. Tím vyjde den a měsíc platný pro následující rok.
Pokud menstruace začala 1. 10. 2008 připočítejte sedm dní –  vyjde tak 7.10. od nich odečtěte tři měsíce a převeďte na následující rok - vyjde tedy 7.7. 2009.
Tento vzorec platí u žen, které mají pravidelnou menstruaci s délkou cyklu 28 dní.

Pokud má žena cyklus delší, trvá o něco déle i čekání na miminko. Doba, o níž se těhotenství protáhne se přibližně rovná počtu dní, o již je delší menstruační cyklus. To samé pravidlo platí u kratšího cyklu. Pokud se tedy cyklus rozchází v délce o tři dny, posouvá se o tři dny i termín porodu.
 
Pokud se vám vzorec zdá příliš složitý, dá se termín porodu vypočítat i podle předpokladu, že těhotenství trvá 10 lunárních měsíců á 28 dní, což je celkem 280 dní.  K datu poslední menstruace byste tak připočítala 280 dní a termín vám vyjde také. Opět se ale kalkuluje s pravidelnou menstruací o délce cyklu 28 dní.

Existují i další způsoby, jak je možné vypočítat datum narození miminka, ale ty již spadají do rukou lékaře a těhotná by si je těžko mohla doma sama udělat. Délka těhotenství a pravděpodobný příchod miminka na svět se dá nejspolehlivěji určit pomocí ultrazvukového měření. Nejpřesnější je stanovení rozměrů embrya či plodu v prvém trimestru. Nejčastěji se k tomu používá tzv. temenokostrční vzdálenost (anglická zkratka CRL – crown rump length) a ta se dosadí do vzorce pro výpočet.

Délka těhotenství

Normální délka těhotenství je 40 týdnů +/- 2 týdny. Za zdravě donošeného novorozence se považuje i miminko, které se narodí v rozmezí 38 – 42 týdnů těhotenství.
Výpočty termínů porodu předpokládají nekomplikovaný vývoj těhotenství. Mohou ale nastat situace, kdy se miminko narodí dříve nebo později, než se předpokládá.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek

Pro vložení příspěvku je nutné být přihlášen.
Přihlásit přes facebook
uživatel
heslo