_Vypočítejte si datum porodu sama

Vypočítejte si datum porodu sama
Datum publikace: 16.05.2011

Uvažujete o miminku a chtěla byste si naplánovat dobu, kdy přijde na svět? Nebo jste už těhotná a zajímá vás, kdy se potomek narodí? Tak si zkuste termín předpokládaného porodu vypočítat. Nejjednodušší způsob výpočtu nejen termínu porodu najdete na našem webu abctehotenstvi.cz – výpočet termínu porodu- klikněte sem. 

Předpokládaný termín porodu zajímá každou nastávající maminku. Normální těhotenství trvá 38 – 42 týdnů, nebo také 280 +/- 14 dní. Žena sama si může termín porodu vypočítat podle data poslední menstruace. Nejpřesněji však stanoví stáří plodu ultrazvukové měření v prvním trimestru těhotenství.  Lékař či porodní asistentka stále ještě používá gravidometr  (tzv. kolečko), které bývá k dispozici v gynekologické ordinaci. Vypočítatat délku těhotenství lze i jinak. Nejjednodušší způsob výpočtu nejen termínu porodu najdete na našem webu abctehotenstvi.cz – výpočet termínu porodu- klikněte sem. 

Menstruační stáří

První možností je vypočítání podle data poslední menstruace a jde vlastně o stejný princip, jaký užívají lékaři, tzv. menstruační stáří.  Používá se proto, že je to poměrně spolehlivý údaj – pokud žena otěhotní, další menstruaci již nedostane. Přesnější by bylo počítat s datem kdy došlo k oplodnění, ale to je bohužel až na vyjímky nejisté.

Pro tzv. menstruační stáří platí následující vzorec:
K datu začátku poslední menstruace připočtěte 7 dní a odečtěte tři měsíce. Tím vyjde den a měsíc platný pro následující rok.
Pokud menstruace začala 1. 10. 2008 připočítejte sedm dní –  vyjde tak 7.10. od nich odečtěte tři měsíce a převeďte na následující rok - vyjde tedy 7.7. 2009.
Tento vzorec platí u žen, které mají pravidelnou menstruaci s délkou cyklu 28 dní.

Pokud má žena cyklus delší, trvá o něco déle i čekání na miminko. Doba, o níž se těhotenství protáhne se přibližně rovná počtu dní, o již je delší menstruační cyklus. To samé pravidlo platí u kratšího cyklu. Pokud se tedy cyklus rozchází v délce o tři dny, posouvá se o tři dny i termín porodu.
 
Pokud se vám vzorec zdá příliš složitý, dá se termín porodu vypočítat i podle předpokladu, že těhotenství trvá 10 lunárních měsíců á 28 dní, což je celkem 280 dní.  K datu poslední menstruace byste tak připočítala 280 dní a termín vám vyjde také. Opět se ale kalkuluje s pravidelnou menstruací o délce cyklu 28 dní.

Existují i další způsoby, jak je možné vypočítat datum narození miminka, ale ty již spadají do rukou lékaře a těhotná by si je těžko mohla doma sama udělat. Délka těhotenství a pravděpodobný příchod miminka na svět se dá nejspolehlivěji určit pomocí ultrazvukového měření. Nejpřesnější je stanovení rozměrů embrya či plodu v prvém trimestru. Nejčastěji se k tomu používá tzv. temenokostrční vzdálenost (anglická zkratka CRL – crown rump length) a ta se dosadí do vzorce pro výpočet.

Délka těhotenství

Normální délka těhotenství je 40 týdnů +/- 2 týdny. Za zdravě donošeného novorozence se považuje i miminko, které se narodí v rozmezí 38 – 42 týdnů těhotenství.
Výpočty termínů porodu předpokládají nekomplikovaný vývoj těhotenství. Mohou ale nastat situace, kdy se miminko narodí dříve nebo později, než se předpokládá.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek