_Extrémní počasí sužuje Česko. Podle pověr by mělo přinést více porodů

Česko od noci sužuje silný nárazový vítr, dochází ke změnám tlaku, prší, místy jsou i sněhové vánice. Hladiny řek se zvedají, padají stromy a na mnoha místech republiky je vyhlášen stav ohrožení. Hasiči i záchranáři mají plné ruce práce a počasí jim vše jen komplikuje. Podle mýtů, které kolují mezi ženami, tyto okolnosti vedou k předčasným a překotným porodům. Jak se však ukazuje, v tomto směru se dnes žádné drama nekoná.

Datum publikace: 29.10.2017
Extrémní počasí sužuje Česko. Podle pověr by mělo přinést více porodů

Padající stromy mají už na svědomí dva lidské životy, vítr komplikuje dopravu na silnicích všech tříd a vodohospodáři na mnoha místech varují před povodněmi. "Dnešní počasí značně komplikuje práci záchranářů. Výpadky elektrické energie ztěžují komunikaci s nemocnicemi a vítr a déšť komplikuje i výjezdy a práci záchranářů v terénu," popisuje mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

Více dětí se dnes zatím nerodí

Co se však týká počtu narozených dětí, počasí trochu zklamalo. V tomto směru se dle odborníků žádné drama nekoná. "Výjezdy k porodům nejsou tím, co by obecně naše záchranáře nějak extrémně zaměstnávalo. Běžně jde o jednotky výjezdů za den a dnešek v tomto směru nijak nevybočuje," komentuje stav Petra Effenbergerová.
Ve stejném duchu mluví i lékaři. "Dnešek není ničím výjimečný a extrémní počasí se do počtu porodů zatím nijak výrazně nepromítá," komentuje profesor Pavel Calda z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Čemu ženy ještě věří?

Mýtů a pověr kolujících mezi ženami, je ale víc. Podle nich porod spustí například intenzívní letní bouřka, měsíc jdoucí do úplňku, konzumace většího množství lněného semínka, několik skleniček červeného vína nebo třeba praní a věšení záclon. "Co se týká konzumace lněného semínka, těžko říct, z čeho tato pověra vychází. V případě červeného vína bych byl spíše skeptický. Těhotné ženy by se alkoholu měly vyhýbat a to samozřejmě platí i v době porodu. Domnívám se, že rodit pod vlivem alkoholu není prospěšné ani pro ženu, ani pro její dítě," varuje porodník.
K dalším babským radám, které mají odstartovat, či urychlit porod patří například intenzívní stimulace bradavek, vášnivý sex, či masáž hráze. Nástup kontrakcí má údajně navodit i konzumace jídel s chilly, horká koupel a sprcha či sedací lázeň z henny. Lékaři však tyto rady a snahy žen přivolat si porod, nevidí rádi. "Jakékoli snahy o umělé navození kontrakcí mohou způsobit řadu potíží. Pokud má žena pochybnosti o délce svého těhotenství, měla by na to upozornit svého gynekologa. Experimentování ale není na místě," varuje lékař.

B.N.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek