_Ve dvou se to lépe táhne. I na porodním sále!

Ve dvou se to lépe táhne. I na porodním sále!
Datum publikace: 23.10.2017

Porod dříve býval ryze dámskou záležitostí, doba se ale mění a pánové na porodních sálech jsou v současné době v kurzu. „Samozřejmě, že jsou pro ženu oporou. Měli by si společně vyjasnit, jakou roli u porodu budou mít. Muži by měli respektovat, že hlavní jsou v této fázi jejich ženy, tedy rodičky,“ tvrdí psycholog Petr Šobra.

„To, že se mi narodila první dcera, jsem se dozvěděl v hospodě. Tak jsem tam už zůstal a řádně to taky oslavil,“ vzpomíná táta Eda, který na svět „přivedl“ tři dcery. U porodu však nebyl ani jednou. Nejmladší z jeho holek je už čtvrt století, tehdy se to zkrátka nenosilo.

Nejhorší je bezmoc

Pánové samotný porod vnímají jinak. Vidí, že jejich partnerky trpí bolestmi, které se snaží zmírnit. Drží je za ruce, uklidňují je, masírují, povzbuzují, ale někdy taky schytají pořádnou ránu nebo peprnou poznámku. Na to jsou ale připraveni. „Nejhorší je ta bezmoc, když víte, že ji to bolí a vy ji nemáte jak pomoct,“ říká novopečený otec Radim. „Přál jsem si, aby to maminka zvládla, aby se moc netrápila a aby miminko vyšlo na svět pěkně uječené a zdravé,“ dodal.

Císařský řez na přání - aneb selhání předporodní přípravy

Stojí to za to

Pro tatínky je porod často hodně stresující. „Jelikož jsem nevěděl, jak to bude probíhat, tak jsem se bál. Byl jsem unavený a psychicky vyčerpaný, ale ten konec stál za to,“ vzpomíná s úsměvem na tváři otec tříletého chlapečka Roman. „Nejsilnější okamžik byl, když jsem viděl, jak jde malý na svět a jak moc byla přítelkyně statečná, že to dokázala,“ dodal.


Shutterstock.com

Pánům se při pohledu na rodící partnerku honí hlavou ledacos. „U některých se může projevit i syndrom Panny Marie. Když muži vidí, jak jeho žena rodí, tak dokonce může dojít k narušení intimního života,“ uvedl psycholog Šobra.

K porodu i podruhé

To ale není případ „našich“ tátů. „K porodu bych šel znovu,“ říká bez váhání Roman. „Já bych šel taky. Je to hlavně morální podpora, taky si získáte větší vztah jak k mámě, tak k miminku,“ dodal stejně přesvědčivě Radim.

Každý porod probíhá jinak. Někteří tátové to možná nezvládnou, s jinými to někdy šlehne. Společný pohled na devět měsíců opečovávaný poklad ale stojí za to. Ve dvou se to zkrátka lépe táhne.

Autor: Petr Sobol


Petr ŠobraMgr. Petr Šobra

působí od roku 2011 jako ředitel psychologického centra Duhovka, které v rámci Duhovka group poskytuje poradenské, terapeutické a koučovací služby. Vystudoval jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracoval v
Institutu pedagogicko-psychologického poradenství. Vede vlastní psychoterapeutickou praxi. Absolvoval systemicky zaměřený psychoterapeutický výcvik „Umění terapie“. Od roku 2015 spolupracuje s Akademií rodičovství.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek