_Doba chřipek je tady. V Česku se objevila i ptačí chřipka

Doba chřipek je tady. V Česku se objevila i ptačí chřipka
Datum publikace: 04.01.2017

Leden je měsíc, kdy se Česko pravidelně setkává s chřipkami a chřipkovými epidemiemi. Jinak tomu není ani letos. Některé nemocnice na našem území kvůli chřipce zakázali vstup návštěvám. Kromě běžných typů chřipkových nákaz došlo na našem území i k záchytu viru ptačí chřipky.

Chřipka je onemocnění, které se nevyhýbá ani těhotným ženám, ba naopak. Imunitní systém nastávajících maminek je přechodně fyziologicky oslaben, to proto, aby tělo nechtělo bojovat s vyvíjejícím se plodem. Virózy a chřipky tak těhotné ženy mohou snadno překvapit.

Ptačí chřipka člověka zatím neohrožuje

Některé těhotné ženy vyděsila zpráva, kdy Ministerstvo zdravotnictví ČR zveřejnilo informace o výskytu ptačí chřipky na našem území. Obavy jsou však zbytené. Toto onemocnění není pro člověka nebezpečné. „U tohoto typu chřipky nebyl dosud zaznamenán přenos na člověka. I přesto jsou lidé, kteří se mohli dostat do kontaktu s nakaženými kusy, pod kontrolou krajské hygienické stanice a svých registrujících lékařů. Budou zdravotně sledováni tak, aby nedošlo k možnému podcenění příznaků,“ uklidňuje veřejnost hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová. Epidemie tohoto typu onemocnění mezi lidmi tak nehrozí, nemoc zasahuje ptactvo.
Bezpečná je i konzumace drůbežího masa a výrobků z něho.
Po nákupu a při kuchyňském zpracování stačí dbát na základní hygienická pravidla. Běžnou tepelnou úpravou (vaření, pečení, apod.) drůbežího masa a vajec je virus spolehlivě zničen při dosažení 70°C v jádře potraviny, a to již za jednu sekundu po dosažen této teploty. 

V souvislosti s výskytem ptačí chřipky vydalo Ministerstvo zemědělství ČR tato doporučení:

 • vyvarujte se kontaktu s uhynulými ptáky, nedotýkejte se ptačích výkalů,
 • poučte děti, aby se nedotýkaly nalezených nemocných nebo mrtvých ptáků a nehrály si s drůbeží
 • nezpracovávejte nemocnou drůbež,
 • dbejte o osobní hygienu (umývání rukou, přezouvání, převlékání po kontaktu s drůbeží),
 • informujte o nálezu většího počtu uhynulých ptáků veterinární správu,
 • dbejte na bezpečí domácích miláčků – psů, koček apod. – zabraňte jim v kontaktu s uhynulými nebo nemocnými ptáky

 

Jak na chřipku v době probíhající gravidity?

Pokud žena zaznamená výšenou teplotu, objeví se u ní kašel a rýma, s největší pravděpodobností jde o běžné nachlazení, či o chřipku jiného typu, než je chřipka ptačí. V případě těchto potíží je vhodné zdravotní stav konzultovat s lékařem. 
V rámci samoléčby je možné postupovat takto: 

 • Zvyšte příjem vitaminů, zejména vitamínu C. Konzumujte více čertvé zeleniny a ovoce, možné je užívat potravinové doplňky pro těhotené. Bohaté na vitanim C jsou zejména citrusy, papriky, ale i jablka.
 • zvyšte příjem tekutin.
 • V době chřipek a probíhajících chřipkových nákaz se doporučuje zvýšit hygienu rukou, kapénky ulpívají na površích a snadno se tak nakazíte přenosem zkontaminovaných povrchů, případně touto cestou nakazíte ostatní členy rodiny.
 • Vyhýbejte se místům s vysokou koncetrací lidí - obchodní doby, školy, školky, hromadnou dopravu a podobně. Kapénky nesoucí chřipkové viry dolétnou až metr a půl od zdroje infekce, kterým je kýchající člověk, ulpívají na rukách, na použitých kapesnících i kontaminovaných předmětech. Pokud se nemůžete vyhnout těmto místům, vybavte se ochranou rouškou přes ústa.
 • Pokud dojde k nákaze, je vhodné infekci nepřecházet, ale ulehnout na lůžko. Výběr léků prototi teplotě, kašli a podobně konzultujte s lékařem, či s lékárníkem.

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek