_Chřipka a nastávající maminky

Datum publikace: 12.01.2013

Výskyt chřipkového onemocnění prolomil hranici epidemie a stále stoupá. V období druhého kalendářního týdne (kt) dosáhla celková nemocnost akutními respiračními infekcemi vč. chřipky 1 391 případů /100 000 obyvatel. Ve srovnání s posledním předvánočním týdnem (51. KT 2012) se nemocnost zvýšila o 100 případů/100 000 obyvatel. K dnešku na chřipku zemřelo 11 lidí.

Původcem chřipkového onemocnění současné sezóny je především subtyp A/H1N1, který je označován jako prasečí chřipka.

Chřipka se nevyhýbá ani těhotným ženám

Chřipkové onemocnění patří mezi onemocnění šířící se kapénkovým přenosem. Jeho nákaza se nevyhýbá ani nastávajícím maminkám.
„Těhotné ženy jsou k chřipkovým nákazám více náchylné, než je ostatní zdravá populace. Je to tím, že v těhotenství přirozeně dochází ke snížení obranyschopnosti organismu ženy. Tento mechanismus souvisí s ochrannými mechanismy, které chrání vyvíjející se plod před imunitním systémem ženy, který by jej jinak bral jako cizího vetřelce, jehož je nutné zničit a útočil by na něj,“ popisuje gynekolog a porodník profesor MUDr. Pavel Calda.

Jak na chřipku v jiném stavu

Léčba chřipky spočívá především v podávání léků tišících bolest a snižujících teplotu. V těhotenství je však toto složité. Účinné látky, které léky určené na tyto potíže obsahují, mohou v různém stupni těhotenství způsobit různé komplikace. „Nastávající maminky by měly vynechat všechny snahy o samoléčbu. Léky určené na snížení bolesti a teploty je vždy nutné vybírat individuálně a s ohledem na fázi, ve které se těhotenství právě nachází a jejich výběr by ženy měly vždy konzultovat se svým gynekologem či praktickým lékařem,“ radí MUDr. Calda.
Nebezpečí pro vyvíjející se plod však neznamenají pouze farmaceutické přípravky, ale i bylinné čaje a doplňky na podporu imunity získávané z léčivek.
„Možnou ochranou je včasné očkování proti chřipce, které je možné v těhotenství aplikovat,“ dodává lékař.
Prevencí onemocnění je i vyhýbání se místům s vysokou koncentrací lidí, jako jsou dopravní prostředky, čekárny lékařů, obchodní centra či dětská zařízení.

Zdroj dat MZČR

12.1.2013

 

 

 

 

 

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek