_Jak správně načasovat dobu užívání léků a kojení

Jak správně načasovat dobu užívání léků a kojení
Datum publikace: 26.02.2015

Jsou situace, kdy se kojící maminka nevyhne tomu, aby brala nějaké léky. Pokud tato situace nastane, je dobré, aby věděla, jak správně léky a kojení správně načasovat.

 

Při načasování kojení a užívání léků je dobré kojení plánovat tak, aby nepřicházelo v době, kdy je v organismu matky (a mateřském mléce) nejvyšší, maximální dávka účinné látky.
Hladina účinné látky obvykle začne v těle ženy stoupat asi hodinu po požití léku a její koncentrace narůstá ještě další dvě hodiny.
V rozmezí 1-3 hodin tak obvykle bývá koncentrace účinné látky v těle matky, a následně v mateřském mléce, nejvyšší.
Slovo obvykle zde ale má důležitou roli, to kdy dochází k vzestupu a následně kdy hladina účinné látky v organismu ženy (a jejím mateřském mléce) kulminuje a kdy naopak dochází k jejímu poklesu a snížení na minimum, vychází z poločasu biologického rozpadu, a ten má každá látka trochu jiný.
U některých léků to může být až osm hodin od užití!
Pokud žena užívá lék pouze jedenkrát denně, měla by jej brát po posledním večerním kojení, tj. před nejdelší pauzou mezi kojením. Tím se docílí toho, že při prvním ranním kojení bude účinné látky v mateřském mléce nízká koncentrace - organismus ženy látku přes noc částečně odbourá.
Informace o tom, jak správně načasovat kojení byste měla získat u lékaře, který lék předepisuje, či u lékárníka.
Léky užívané lokálně (masti, dezinfekce, tinktury, gely, spreje apod.), do mateřského mléka obvykle přecházejí jen v minimálním množství a neměly by mít na organismus dítěte žádný účinek. I zde ale platí, že by jejich užívání žena měla konzultovat s lékařem či lékárníkem. 

Tyto informace mají pouze informační charakter! Vždy se informujte u svého lékaře! Autor tohoto textu odmítá jakoukoliv odpovědnost za škody či zdravotní následky, které by nesprávnou interpretací tohoto textu mohly vzniknout. 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek