_Probiotika a prebiotika. Víte, co tyto pojmy znamenají?

Datum publikace: 27.09.2012

V souvislosti s obranyschopností a se zdravou výživou se stále častěji skloňují pojmy probiotika a prebiotika. Znáte jejich přesný význam?

Probiotika

 – jsou živé organismy (bakterie), které v přiměřeném množství pozitivně ovlivňují zdraví a imunitní systém člověka. O probiotika je obohacována celá řada potravin, nejčastěji jde o jogurty, jogurtové nápoje a umělá dětská mléka. vedle toho jsou součástí celé řady potravinových doplńků.
Nejčastějšími probiotiky jsou mléčné bakterie rodu Lactobacillus a Bifidobacterium a další druhy (například Enterococcus faecium, Streptococcus thermophilus a další).

Probiotika se používají například k léčbě či prevenci:

  • průjmových onemocnění
  • vaginálních mykóz
  • posílení imunitního systému   

Prebiotika

 – jsou nestravitelné části stravy, které příznivě ovlivňují růst a aktivitu střevní mikroflóry.
„Prebiotika hrají zásadní roli v růstu a aktivitě střevní mikroflóry a podporují správnou funkci zažívacího traktu, potažmo imunitního systému. Patří mezi ně např. oligosacharidy," vysvětluje nutriční terapeutka Hana Knížková z Poradenského centra Výživa dětí.  

Mezi jejich nejvhodnější zdroje v batolecím věku patří zejména:

  • zelenina a ovoce,
  • případně luštěniny,
  • ve vyšším věku také celozrnné výrobky
  • batolecí mléčná strava.

"Stačí jen sledovat složení na obalech a pečlivě vybírat. Díky vhodné kombinaci zmiňovaných prebiotik a polynenasycených (vícenenasycených) mastných kyselin (LCP mastné kyseliny, ke kterým patří např. omega 3 a omega 6 mastné kyseliny) nabízí některá batolecí mléka výbornou volbu pro podporu imunity batolat. V klinické studii1 bylo např. prokázáno, že konzumace batolecího mléka obohaceného o prebiotickou směs scGOS/lcFOS a omega3 LCP mastné kyseliny má pozitivní účinek na imunitní systém i v batolecím věku,“ radí Hana Knížková.

Diskuze ke článku
Probiotika Vloženo: 12.11.2013
No, momentálně již vím, co tyto pojmy znamenají, ale zpětně mě velmi mrzí, že se o tom nikdy dříve více nemluvilo, protože by mi to mohlo pomoci mnohem dříve a mohla jsem si ušetřit několik let trápení s mým trávením. Bojuji s ním již od mládí a až nyní, téměř na stará kolena (ne, to přeháním, je mi 38) se mi konečně ulevilo. Beru speciální biopron s trávicími enzymy již téměř dva měsíce, akorát se bojím ho teď vysadit, aby se vše zase nevrátilo do starých kolejí..
Vložit nový příspěvek