_Víte, jak se má správně léčit kašel?

Víte, jak se má správně léčit kašel?
Datum publikace: 13.01.2015

Kašel je jedním z příznaků respiračních viróz a nachlazení. A zejména děti jím trpí poměrně často. Kašel, jakožto důležitý symptom onemocnění, můžeme klasifikovat podle řady hledisek, od této klasifikace se následně odvíjí i léčba.  

 

Kašel je obranný reflex, kterým se organismus brání prostupu cizorodých částic a těles do dýchacích cest a v případě akutního nachlazení tak reaguje na nadprodukci hlenu a přechodnou poruchu transportní schopnosti řasinek. Kašlat můžeme začít v prašném prostředí, ale také pokud onemocníme virovou respirační infekcí.
Nejčastěji kašel klasifikujeme podle délky trvání, nebo podle vztahu k tvorbě sekretu.  Druhá uvedená klasifikace dělí kašel na suchý (neproduktivní) nebo vlhký (produktivní).

Suchý kašel

Suchý kašel bývá nejčastěji na začátku respiračních viróz. „Suchý kašel je neproduktivní, takže při kašlání nedochází k žádnému odkašlávání, je dráždivý a nutí k opakovanému kašlání, což je pro pacienta nepříjemné,“ popisuje MUDr. Magdalena Herknerová, Ph.D z oddělení alergologie a klinické imunologie Nemocnice na Homolce.
Při suchém kašli je snaha o jeho zvlhčení, o nástup produkce hlenu a o usnadnění odkašlávání. „Za tímto účelem se podávají léky měnící charakter hlenu, tím je umožněno jeho vykašlání,“ popisuje lékařka.  Ke zvlhčení kašle napomůže i dýchání vlhkého vzduchu. K tomu se používají různé zvlhčovače.
U suchého dráždivého kašle je možné podávat i léky ze skupiny antitusik, které tlumí kašlání. „Tyto léky se podávají na noc, aby dráždivý kašel nemocného nenutil ke kašlání a nebudil ho,“ doplňuje lékařka.

Vlhký kašel

Vlhký kašel nastupuje obvykle po suchém kašli. Je to kašel produktivní a vzniká při něm vazký hlen, který se může lišit podle probíhajícího onemocnění i eventuálního základního onemocnění pacienta. „Hlen vzniká jako obranná odpověď organismu na probíhající infekci a kašláním se organismus snaží hlenu zbavit. K usnadnění kašlání se užívají léky snižující viskozitu hlenu. Tím se odkašlávání usnadní,“ říká lékařka.

Kdy se kašel léčí antibiotiky

Při léčbě kašle je nejdůležitější odhalit jeho příčinu. „Je-li příčinou kašle bakteriální infekce, pak je namístě nasadit vhodnou antibiotickou léčbu. U běžných respiračních viróz ale stačí podávat léky dle typu kašle,“ říká MUDr. Magdalena Herknerová, Ph.D.
O nasazení antibiotik rozhoduje lékař na základě klinického obrazu pacienta, výsledku zobrazovacích metod plic či vedlejších dutin nosních, výsledku kultivačního vyšetření, při zvýšení hladiny zánětlivých markerů v krvi, které signalizují bakteriální nákazu, když kašel neustupuje či je doprovázen horečkou.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek