_Nedostatek jódu a my

Nedostatek jódu a my
Datum publikace: 05.02.2013

S poruchou štítné žlázy se v České republice léčí přes pět procent populace. Mnohem větší procento lidí však příznaky chorob způsobených nedostatkem jódu ignoruje nebo o nich vůbec neví. Přitom správný přísun jódu ve stravě zásadně ovlivňuje celkovou kvalitu lidského organismu, závisí na něm naše zdraví, krása, ale i inteligence nebo plodnost.

„Jód je stopový prvek, který potřebuje štítná žláza k řízení veškerých metabolických pochodů v těle. Při jeho nedostatku organismus ztrácí svého koordinátora. Člověk s jodovým deficitem může jíst kolik potravinových doplňků nebo vitaminů chce, ale s nulovým efektem, tělo nebude vědět, kam má účinné látky nasměrovat, a bez užitku je vyloučí v moči ven,“ říká žlázy Zuzana Hlinecká, specialistka na zdravou výživu ze společnosti PKR Slovakia.

Přirozený zdroj jódu

Přirozeným zdrojem jódu jsou mořské ryby a řasy. Například losos obsahuje sedmkrát víc jódu než máslo nebo sýr a makrela dodá tělu třináctkrát víc potřebného prvku než vepřové maso. Jídelníček mnoha Čechů se však kloní spíš k vnitrozemským potravinám a sůl, která se jódem obohacuje od půlky minulého století, už při současném tempu života lidskému organismu nestačí.
Průměrný Evropan denně přijímá 80 mikrogramů jódu denně, ovšem doporučená dávka je více než dvojnásobná. „Nedostatek jódu má za následek špatnou funkčnost orgánů, oslabuje imunitu a stojí za mnohými civilizačními chorobami. Obrovský vliv má jód v těhotenství, kdy na něm závisí vývoj plodu včetně buněk mozku dítěte,“ doplnila Zuzana Hlinecká.
Poruchou štítné žlázy trpí pětkrát více žen než mužů, přičemž riziko onemocnění se zvyšuje s přibývajícím věkem. U starších žen jde až o 15 procent populace.

Nedostatek jódu

„O obrovském významu jódu se vůbec nemluví. Většina lidí neřeší, jestli kupuje jodizovanou sůl nebo ne. Navíc po otevření kilového balení nebo jeho narušení začne jód ze soli vyprchávat a po měsíci už ho obsahuje jen minimální množství. Příznakem vyprchání jódu ze soli je také její vlhnutí,“ popisuje Zuzana Hlinecká. „Lidem žijícím mimo přímořské oblasti se doporučuje užívat doplňky stravy s jódem. Jodis koncentrát váže jód na vodu a všechny látky, které tělo nevyužije, s ní vyloučí. Pokud se rozhodnete pro tablety, hrozí nadbytečný příjem jódu, kterého se tělo nemá jak zbavit.“
Pravidelné užívání doplňků obohacených o jód a správnou funkci štítné žlázy pozná člověk po stránce duševní – cítí víc energie, má lepší paměť, lépe se koncentruje – i fyzické, neboť zabraňuje vypadávání vlasů, zpevňuje nehty a podporuje spalování tuků. „Metabolismus s dostatečným přísunem jódu pracuje rychleji a efektivněji, tělo přesně ví, co a jak dělat, například sacharidům už tak snadno nedovolí přeměnit se na tuk a ukládat se. Jodis koncentrát je vhodný pro všechny, kteří nepřijímají dostatek jódu v běžné stravě, což v případě vnitrozemských států platí o většině obyvatel,“ uvedla Zuzana Hlinská.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek