_Přirozené pokračování těhotenství. Poznejte kouzla šátkování

Datum publikace: 15.09.2018

Šátkování dětí není jen o módě. Naopak, jedná se o nejpřirozenější uspokojování jedné z nejdůležitějších potřeb miminka – tedy blízkého kontaktu s některým z rodičů. Miminko je devět měsíců nošeno pod srdcem matky, cítí tlukot jejího srdce, pohyby, nálady, hlas, stres i pohodu. Po porodu je však najednou samo, v novém prostředí, se spoustou cizích zvuků a vjemů v obrovském prostoru.

Pro každého savce je přirozené, že u matky hledá bezpečí, kontakt či stravu. A stejně je tomu i u lidí. „Je přirozené své dítě nosit, hladit, kojit, cítit jeho vůni a dýchání na svém hrudníku. Pro dítě se zase jedná o životní potřebu pro jeho zdravý růst. Po všech stránkách, a především těch emocionálních,“ uvedla pro abctehotenstvi.cz poradkyně pro nošení a vedoucí centra Bejbaček Silvie Tůmová, kterou ve světě šátků každý zná pod přezdívkou Vivina. „Nošené děti nemusí plakat a signalizovat své potřeby, nepotřebují volat o kontakt a pozornost, matka totiž vnímá na své hrudi vše,“ dodala.

Přirozené pokračování těhotenství

Matka dokáže hrudníkem zahřívat i chladit dítě dle jeho potřeb, ve vertikální poloze a vydávaným teplem pomáhá miminku při bolestech bříška, svou chůzí a lehkým pohupováním v kyčlích pak dítko přijímá pohyb a pasivně tak posiluje svalstvo. Nošení velmi pomáhá také při častých blinkáních či reflexech. „Šátkování je vlastně přirozené pokračování těhotenství. Z pohledu rodiče se navíc jedná o praktickou věc,“ uvedla Tůmová.

Češi na špičkové úrovni

Pokud se rozhodnete pořídit šátek, na trhu budete mít z čeho vybírat. České firmy a tkadlenky tkající šátky jsou dokonce na špičkové celosvětové úrovni. „Také existuje velké množství praktických potřeba a oblečení, které nám nosící komfort zvyšují. Jsou to funkční materiály a oblečení pro rodiče i děti, nosící bundy, mikiny, vesty i kabáty, kde dítko můžete prakticky zahřívat na svém těle a nepřipadáte si jako vzducholoď,“ směje se Tůmová, která doporučuje, abyste při koupi šátku byli opravdu pečliví: „Na trhu totiž existuje spousta obchodníků, kteří se chtějí na rychle rozvíjejícím se trhu přiživit nepoctivými a nekvalitními materiály či dokonce levnou metrážovou látkou.“

Návody na YouTube

Naučit se dnes správně vázat šátek není nic těžkého. Zatímco kdysi byly jen papírové kreslené návody, později nosící maminky natáčely volně přístupná videa na YouTube a dnes už má každá firma v nosícím světě  své podpůrné materiály. „Úvazů je celá řada a pro začínající je dnes asi nejlepší, když navštíví a domluví se na kurz v blízkém centru, kde vždy nějaká šátkovací poradna funguje,“ doporučila Tůmová, která je sama vedoucí v orlovském centru Bejbáček. „Ze svého pohledu lektora není nic nádhernějšího, než vidět rozzářeného rodiče, který poprvé své miminko naváže. Ten úžas a láska z nich sálá,“ prozradila.

Pozor na zásady

Aby bylo nošení opravdu pohodlné a především zdravé a pomáhalo, je třeba dbát určitých zásad: páteř miminka v ose, zakulacená zádíčka, kolínka výše než zadeček, po čase se zádíčka zpevňují, krční svalstvo také a miminko se tak více otáčí za podněty. Tím se pak mění i poloha zádíček v bdělém stavu. Jakmile dítě opět usne, je potřeba nožičky a kolínka zase srovnat. „Výhodou dětí nošených v šátku je přirozená abdukčně-flekční poloha kyčlí a nožek pro zdravý vývoj kyčlí, taktéž hypotonické děti v šátku pasivně skvěle posilují a v kontaktu s rodiči se lépe vyvíjí. Navíc tím, že se dítko otáčí za podněty na všechny strany, zamezuje se zkrácení šíjového svalstva,“ uzavřela Tůmová.

Autor: Petr Sobol

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek