_Jak vybrat správný kočárek? Poradíme vám

Datum publikace: 14.03.2018

Nákup kočárku je velkou událostí. Děti v něm stráví několik měsíců života a kočárky se stanou každodenním parťákem do města, obchodů i na výlety. I proto je třeba pečlivě zvážit, která volba je pro vás tou pravou.

Je rozdíl, zda kočárky kupují rodiče ve velkých městech nebo lidé žijící na venkově či v horách. „Je třeba zvážit, zda žijeme ve městě, které má kvalitní chodníky a parky určené k procházkám, nebo v poslední vesnici, kde není ani kousek rovného terénu," uvedl pro abctehotenstvi.cz prodejce kočárků Vít Gšventner z Ostravy.

Vyberte si kola

Důležitým parametrem, podle kterého nastávající rodiče vybírají kočárky, proto patří kola - ta mohou být tři nebo čtyři. Pokud zvolíte první možnost, tak se ujistěte, že je kočárek stabilní. Některé kočárky mají kola nafukovací a gumová, která jsou vhodná i do náročnějšího terénu, jiná plastová určena spíše do města. „S nafukovacími kolečky je jízda pohodlnější zvláště po kostkové dlažbě, zároveň jsou zde ale starosti s dofukováním a defekty,“ doplnil Vít Gšventner. Otázkou také je, zda chcete kola pevná nebo taková, u nichž je možná takzvaná aretace.  

 

Základní kategorie

Kočárky obecně dělíme do čtyř kategorií:

  • hluboké,
  • kombinované,
  • sportovní
  • golfové hole, které většinou bývají, stejně jako „sporťáky", určeny pro děti od šesti měsíců do tří let věku.

 

Hluboké kočárky slouží pro novorozence a dítě v nich vydrží zhruba do osmi měsíců. Nejčastěji volenou variantou jsou ale kočárky kombinované, tedy trojkombinace, jejichž výhodou je využití od narození až do tří let. V úvodních měsících budete používat korbičku, která je oproti klasickým hlubokým kočárkům trochu menší, ale dítě se do ní bez problémů vejde i se zimním fusakem.
Jakmile korbička začne být malá a začne koukat okolo sebe, nastává „přestup" do sportovního kočárku. „To přichází zhruba okolo šesti měsíců, jakmile dítě začíná pomalu sedět. Také záleží na ročním období," doplnil Vít Gšventner. Na podvozek pomocí adaptérů můžete nasadit také autosedačku, kterou seženete společně s celou trojkombinací, případně ji zakoupíte zvlášť.

Barvy i peníze

Roli samozřejmě hrají i další parametry. Pro někoho je důležitá přehazovací rukojeť, jiný se dívá na to, jak se kočárek skládá a jak ho dostane do kufru auta či do výtahu. Hodně diskutovaným tématem bývá i barva. Máte rádi klasiku, nebo chcete vybočovat z davu? Pokud kočárek kupujete i s výhledem do budoucna, myslete na to, že když nyní vozíte holčičku v růžovém kočárku, tak v něm jednou může sedět i váš syn. V tomto případě je proto lepší volit neutrální vzhled.  „V dnešní době jsou v módě hlavně šedé, hnědé a béžové kočárky, tedy univerzální pro kluky i holky," potvrzuje Vít Gšventner

Váháte, jakou částku na nákup kočárku vynaložit? Pokud máte vyšší rozpočet, určitě se vyplatí investovat. Zvolit ale můžete také levnější variantu. „Nejlevnější trochu slušnou trojkombinaci pořídíte okolo deseti tisíc korun, střední cenu zhruba o pět tisíc korun dráž,“ říká Vít Gšventner, jenž na závěr přidal i zkušenost s kočárky pro dvojčata: „Nejsem na ně odborník ani je neprodávám. Ale můžu říct, že každého zákazníka, kterému jsem kočárek pro dvojčata prodal, jsem viděl dvakrát. Jednou při koupi a podruhé během reklamace.“

Autor: Petr Sobol

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek