_Lógr není jen zbytek po vypité kávě. Vykouzlíte z něj domácí kosmetiku a poslouží i na zahradě

Datum publikace: 10.01.2019

Znají to všichni milovníci černé kávy. Šálek horkého nápoje je dopit a na dně zůstane vrstvička vyluhovaných namletých zrnek, která je považovaná za nevyužitelný odpad. A tak další cesta sedliny putuje do výlevky, či do koše. Přitom káva je velký pomocník a umí téměř zázraky!

Mletá sedlina z kávy může mít v domácnosti mnoho využití. Vyznavači produktů MADE IN HOME ji rádi používají k výrobě domácí kosmetiky.
Nejčastěji ji používají jako pevnou složku doma vyrobených tělových a obličejových peelingů.

K jejich výrobě stačí trochu kokosového oleje, sušená, či čerstvá kávová sedlina a přidat můžete i cukr krystal.
Kokosový olej rozehřejte, vmíchejte sušenou kávovou sedlinu, případně cukr a peeling máte hotový. Jednotlivé suroviny přidávejte po lžičkách. Hmota by měla být hodně nasycená pevnými částmi, kokosový olej slouží jen jako nosný základ, s jeho množstvím se doporučuje spíš šetřit, to proto, aby přípravek nebyl moc mastný.

Místo kokosového oleje lze použít i olivový olej, či med, a to čerstvý i zcukernatělý.
Použití doma vyrobených peelingů je stejné jako v případě koupených produktů, doporučuje se je používat během sprchování, ideálně jednou týdně.
Peeling je dobré vyrábět vždy čerstvý.
Stejně lze sedlinu přimíchat i do pleťových masek. K jejich výrobě můžete použít tučný tvaroh, med a další domácí suroviny.
Káva pleti dodá jas, vyhladí ji a celkově ji povzbudí.

Káva povzbudí i vlasy

Podobně je možné vyrobit i masku na vlasy a sedlinu je možné využít i při mytí vlasů. Vlasům dodá lesk a stimuluje jejich růst.
Při použití k výrobě domácí kosmetiky se doporučuje použít „čerstvý lógr“, nebo dobře sušenou sedlinu, to proto, že lógr snadno plesniví. Jeho uchovávání tak je obtížnější.

Sedlinu milují i rostliny

Kávovou sedlinu lze s úspěchem používat i na zahradě.
Mnoho lidí ji používá místo chemického hnojiva. Prospívá zahradním keřům, růžím i borůvkám. Použít ji lze i jako hnojivo pro květiny v květináčích.
Část zahrádkářů ji přidává pro obohacení do kompostu či ji sype kolem rostlin jako ochranu před slimáky.

 

Autor: Barbora Neubergerová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek