_I dítě potřebuje rovnováhu v příjmu a výdeji kalorií

Datum publikace: 07.11.2012

Nejvýhodnější je kojení do 6 měsíců věku dítětem. Kojení nad 9 měsíců není již pro batole výhodné a zvyšuje mu pravděpodobnost kardiovaskulárního rizika v dospělosti. Maminky se ale nemusí vyděsit. Zvýšení kardiovaskulárního rizika platí jen pro výlučné kojení, mateřského mléka „pro radost“ se to netýká. Pokud tedy maminky chtějí, mohou kojit i do dvou let věku dítěte, ale současně by mělo dítě jíst stravu úměrnou svému věku.

Jestliže je třeba u kojence snížit energetický denní příjem, zařazuje se nemléčný příkrm u nekojených a kojených dětí s urychlením růstu od 4. měsíce, u řádně prospívajícího kojeného dítěte od 6. měsíce věku. Především nemléčné příkrmy je doporučováno vařit doma.  Minimálně do konce prvního roku věku se jídlo nepřislazuje, nesolí a nekoření. Základní strategií je každý týden po zelenině, ovoci a masu přidat nový typ potraviny s možným alergenem a cereálií pro prevenci celiakie, ale ne později než v 7 měsících věku.

Hotové příkrmy – ano, či ne?

Průmyslově připravená strava ve skleničkách je vyvážená, hygienicky a nutričně garantovaná. V rámci obecně doporučených denních dávek má v průměru o 20 % více energetického obsahu než potřebuje 80 % kojenců. Pro běžného prospívajícího kojence tak představuje celý obsah balení příliš velkou dávku. Při jejím podávání je vhodné aby maminky, aby kupovaly balení jen pro daný věk, žádné XXL nebo výhodnější balení pro o 3 měsíce starší děti. Také není nutné, aby dítě snědlo celé balení, pokud část nechá, je možné tento zbytek nechat na svačinu na druhý den.
Nejpozději do 9. měsíce se zařazuje tuhá strava kvůli řádnému rozvoji polykání. Ke konci jednoho roku věku by mělo dítě jíst všechny potraviny podle výživové pyramidy.

Nejvhodnější je obyčejná voda

Na pití je vhodná pramenitá voda, ovocný čaj nebo naředěné adaptované mléko. Sladké tekutiny včetně ovocných šťáv vedou k návykovému pití tekutin. Obzvlášť nevhodné jsou granulované čaje, zeleninové a ovocné džusy.
Často si maminky stýskají, že jejich dítě vodu z láhve nechce a proto mu ji přisladí. Již od kojeneckého věku však platí základní pravidlo pitného režimu. Na pití je voda a ne cukřenka. Když dítě nechce pít vodu, tak ji nepotřebuje. Nepodbízíme mu ji přislazením. To vede k návykovému pití sladkých tekutin. Proto se nelze divit, že je v současné době tolik osob s cukrovkou 2. typu, když všechno začalo jen granulovaným dětským čajem z lékárny.

S pohybem u kojenců jen velmi opatrně

Zdravý novorozenec se rodí s přesně nastaveným pohybovým programem, který bude v kojeneckém a batolivém období objevovat. Základním pravidlem je nebránit mu ve volném pohybu, ale ani ho k němu ponoukat. Každé dítě se neprojevuje přesně podle vývojových tabulek. Na všechny pohybové vzorce si musí přijít samo, aby nedošlo k poruše oporného aparátu. Také maminky by si měly dávat pozor na svá záda a stabilizační oporný systém. S dítětem by měly manipulovat a přenášet ho co nejblíže svému těžišti. Vysoký hluboký kočárek, přebalovací pult ve výšce zad, polohovací postýlka – to vše jsou osvědčené rady, které umožní maminkám udržet se v kondici na období, kdy se děti rozběhnou. 

Zdroj: VZP, Žij zdravě

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek