_Plíseň zvaná moučnivka

Plíseň zvaná moučnivka
Datum publikace: 04.01.2012

Velmi častým onemocněním dětí do dvou let věku je moučnivka (soor). Jde o onemocnění způsobené kvasinkou z rodu Candida, která se při vhodných podmínkách přemnoží a začne způsobovat zdravotní potíže. Projít může z úst přes trávicí trakt až ke konečníku dítěte. Nakazit se během kojení může i maminka infikovaného kojence.

Moučnivka (soor)

se projevuje výskytem bělavých povlaků v ústech, které vypadají jako sražené mléko nebo tvaroh. Objevit se může na patře, jazyku i dásních. Bělavý povlak je zpočátku možné setřít, při déle trvající nákaze pevně ulpívá na sliznici. Okolí a podloží výsevu mykózy bývá ostře červeně ohraničené. Infekce se může přenést z úst na sliznici rtů, kde obvykle napadá ústní koutky (anguli infectiosi).
Pokud není moučnivka včas podchycena a zaléčena, může se kvasinka rozšířit z úst do hltanu a přes trávicí soustavu může projít až ke konečníku dítěte. V těchto místech se nákaza projevuje zčervenáním sliznice, výsevem povlaku až mokvajících puchýřků. Dítě na rozšíření nákazy na konečník může reagovat zvýšeným neklidem až plačtivostí, zejména před přebalením (infikovaná místa svědí až bolavě pálí).
Nákaza se neprojevuje zvýšenou teplotou, ale může ji doprovázet nechutenství a odmítání jídla, které dítě v pusince dráždí.

Léčba nákazy

K léčbě moučnivky se používají dezinfekční a antimykotické tinktury, kterými se napadená místa 4-5 denně potírají (například 0,5 – 1% genciánová violeť).  Alternativně lze zvolit výplachy úst roztokem z tea tree oleje nebo aloe vera. Pokud během 4-5 dní nedojde k ústupu nákazy, je vhodná konzultace s lékařem (dermatologem, či pediatrem). V urputných případech, u dětí s oslabenou imunitou, dětskou cukrovkou či vážně nemocných dětí, je možné moučnivku léčit celkovou léčbou pomocí antimykotik (polykací léky na potlačení plísňových onemocnění).
Aby nedošlo z vytvoření znovunákazy, mělo by být součástí léčby pečlivé vyvaření dudlíků a saviček, které dítě užívá a důkladná dezinfekce hraček, které si dává do úst (kousátka, chrastítka, gumové pískací hračky apod). Prevencí vzniku onemocnění je používání výhradně vlastních dudlíků (nejlépe již v porodnici), tak aby se dítě nemohlo infikovat přes zapůjčené předměty.

Může přejít na bradavky

Pokud je moučnivkou v ústech nakaženo miminko kojící maminky, je vysoká pravděpodobnost, že dojde k přenosu infekce z úst kojeného dítěte na bradavky ženy. Někdy se nákaza pozná podle typických příznaků, jakými jsou svědění až pálení v místě infekce, které se zhoršuje během mechanické stimulace tzn. během odstříkávání a kojení. K projevům může patřit i změna barvy sliznice -  zčervenání prsního dvorce, nebo naopak výskyt bělavého povlaku (může se odlupovat), či výsev kruhových podloží bělavé barvy.
K léčbě napadeného místa je možné používat dezinfekční tinktury, po poradě s lékařem antiplísňové masti a k dezinfekci před kojením je možné vždy bradavky dezinfikovat přetřením borovou vodou.

Úprava jídelníčku

Kvasinky patří do skupiny mykóz – tedy parazitáních hub, kterým se daří ve vlhkém teplém prostředí, s dostatečným přísunem cukru.
Pokud se u dítěte objeví výsev moučnivky, je na místě omezit přísun cukrů – sladkých nápojů, slazených čajů, bonbónů, čokolád, sladkých jídel a džusů.
Pozor by maminky měly dát i na koncentrované džusy a čerstvé aromatické ovoce (pomeranče, mandarinky, ananas, jahody apod. a šťávu z nich). Tyto potraviny svou agresivní chutí mohou na postižených sliznicích způsobovat dítěti bolest.

Zdravým dospělým se vyhýbá

Moučnivka je typickým dětským onemocněním. Přenos na dospělé je ojedinělý a dochází k němu zejména u lidí se sníženou imunitou, u diabetiků, dlouhodobě nemocných, onkologických pacientů apod.

Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Monikou Arenbergerovou z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek