_Jak léčit rýmu, aby nedošlo k zánětu středního ucha

Jak léčit rýmu, aby nedošlo k zánětu středního ucha
Datum publikace: 10.11.2014

Rýma je jedno z nejčastějších a nejnakažlivějších virových onemocnění. Velmi rychle se šíří v dětských kolektivech - ve školkách, jeslích v zájmových kroužcích i v rámci rodiny.U malých dětí bývá rýma častou příčinou rozvoje zánětu středouší.

 

Co je rýma

Rýma je projev zánětu sliznice dutiny nosní, jenž vznikl v důsledku infekce, nejčastěji virového původu, proto nejčastěji objevuje během podzimních a zimních měsíců, kdy dochází k nárůstu respiračních virových infekcí a nachlazení. V některých případech může mít rýma komplikovanější průběh. „Někdy dojde k tomu, že sliznici napadenou viry navíc infikují bakterie. V těchto případech rodiče dítěte registrují změnu barvy, hustoty i množství vylučovaného sekretu. Pokud k tomu dojde, je na místě návštěva praktického lékaře, případný odběr vzorku sekretu či krve. Pouze pokud se k rýmě přidá například kašel, bolest hlavy či vysoké teploty, uvažuje se o podání antibiotik v sirupu či tabletách, dle věku dítěte,“ vysvětluje MUDr. Adam Kešner z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a Fakultní nemocnice v Motole.

Zánět středního ucha

Poměrně častou a velmi bolestivou komplikací rýmy u malých dětí, je zánět středouší. V tomto případě dojde k rozšíření nákazy z dutiny nosní a nosohltanu přes Eustachovu trubici do středouší. „Nosohltan a střední ucho jsou Eustachovou trubicí propojeny, u dětí je navíc sklon trubice velmi malý a to usnadňuje prostup nákazy. Tím, jak dítě roste a mění se anatomické poměry hlavy, množství zánětů středouší postupně ubývá a u dospělých již tak časté nejsou,“ dodává lékař.

Pro zánět středouší je typické, že:

  • ho doprovází náhle vzniklá silná bolest ucha, na kterou dítě reaguje pláčem
  • dítě si na bolavé ouško často sahá, tahá si za něj apod.
  • zánět středouší velmi často nastupuje, když dítě ulehne ke spánku. Je to tím, že zánět podpoří teplo polštáře a přikrývky a snížená poloha hlavy, kdy dojde k výraznému prokrvení středouší.
  • rozvoji zánětu středouší často předchází rýma
  • zánět se může v rozmezí několika desítek minut vyvinout oboustranně
  • lékař zánět pozná podle vyklenutého, červeného bubínku
  • pokud nedojde ke včasné léčbě, bubínek může samovolně prasknout a obsah (hnis a krev) vytéká z ucha ven

 

Léčba rýmy a zánětu středouší

Pokud u dítěte dojde k rozvoji rýmy, je třeba sáhnout po nosních kapkách či sprejích jako prevenci vzniku středoušního zánětu. Vzhledem k tomu, že je nutné zmírnit otok sliznice dutiny nosní a nosohltanu, je vhodnější aplikace ve formě nosních kapek při zakloněné hlavě dítěte v poloze vleže. Tím se kapky dostanou až do oblasti ústí Eustachovy trubice, která je pro léčbu středoušního zánětu klíčová. Pokud je dítě malé a nezvládne jejich aplikaci, je možné nos vytírat vatovou štětičkou namočenou v kapkách.
„Smysl této léčby je zmírnění otoku sliznice, který způsobuje nosní neprůchodnost. U dětí by rodiče měli dbát na to, aby dítě pravidelně a v odpovídajícím množství smrkalo. Je-li dítě malé a smrkat ještě neumí, je třeba nos, společně s aplikací nosních kapek, dostatečně odsávat odsávačkou. Na trhu je několik typů a ke koupi jsou v lékárnách a některých drogeriích,“ popisuje lékař a pokračuje „aplikace anemizačních nosních kapek, smrkání a odsávání nosu jsou jedinou možnou prevencí v rozvoji zánětu středouší.“
Pokud u rodičů vznikne podezření na zánět středouší, který se projeví jako bolest ucha, je vhodné, jako první pomoc, podat dítěti analgetika ve formě sirupu či tablet a nos důkladně prokapat anemizačními nosními kapkami. Pokud se obtíže nezlepší, je třeba navštívit ušního lékaře. Ten ouško dítěte vyšetří a navrhne léčbu. Ta spočívá buď v podání analgetických ušních kapek s protizánětlivým účinkem, nebo může lékař přistoupit k vypuštění tekutiny za bubínkem jeho propíchnutím. Tím dojde k řízenému vyprázdnění tekutiny z ucha. Vpich je veden v dolní části bubínku tak, aby byl co nejmenší, ale zároveň středouší dostatečně drénoval. Když dojde k uvolnění sekretu, přichází okamžitá úleva. Dle aktuálního stavu je namístě případně i antibiotická léčba,“ doplňuje lékař. 

Zánět středouší nepodceňujte

Zánět středouší je velmi bolestivý. Ve většině případů je tato zdravotní komplikace vyřešena správnou a včasnou terapií. Jsou však případy, kdy může mít i velmi vážné komplikace.
„Opakované záněty mohou vést ke zjizvení ušní tkáně a ke snížení kvality sluchu. Ve vážných případech například, když je původcem zánětu pneumokoková infekce, může dojít i u včasné a správné léčby k rozvoji hluchoty a dalších vážných komplikací,“ uzavírá MUDr. Kešner.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek