_Jak se správně starat o dětské zoubky? Pomohou kousátka i rodiče

Jak se správně starat o dětské zoubky? Pomohou kousátka i rodiče
Datum publikace: 21.02.2018

Jsou hodně malé. Pokud slouží svému účelu, tak o nich většinou nevíme. Jenže jakmile začnou zlobit, dokážou nadělat pořádnou paseku. Zuby!

Dokážou potrápit už i ty nejmenší, kteří jsou sotva pár měsíců na světě. Péči o chrup bychom u nich rozhodně neměli podceňovat. „U miminek jde především o péči o dásně, které jsou často nateklé a bolavé během prořezávání první dentice," uvedla pro abctehotenstvi.cz zubní lékařka Jana Konečná Sílová. 

Zkuste kousátka i gely

V těchto případech pomáhají kousátka, chladivá kousátka, gely s obsahem lokálních anestetik. Když je nejhůře - tak analgetika. „Vhodné jsou i prsťáčky, tedy silikonové násadky na prst, které maminky mohou používat již v době, kdy miminka ještě zoubky nemají," doplnila zubní lékařka.

Na bolesti zubů trpí i batolata. V tomto období se prořezává velké množství zoubků a dětí trápí bolestí i určitý diskomfort. I proto se častěji užívají analgetika. „Péče o chrup je tady v režii rodičů a je třeba, aby šli svým dětem příkladem,“ radí Jana Konečná Sílová, která jedním dechem dodala: „Již v tak brzkém věku je možné vidět počínající kazy, proto opatrně s kojením."

Nezapomeňte na dočišťování

Děti v předškolním věku jsou o své zuby schopny částečně pečovat samy, i ony jsou ale stále vázány na rodiče. „Jedná se totiž o pouhé pokusy a rodičovský pohled, stejně jako dočišťování, je i nadále nutné," zdůrazňuje paní Konečná Sílová. V tomto období navíc „zásluhou" zvýšené aktivity a vykonáváním sportovních aktivit nastává nejvíce úrazů, a proto je péče o chrup nesmírně důležitá.

Nebojte se zubaře

Děti se návštěvy zubaře často bojí, i tady je proto důležitá úloha rodičů. „Nelžete jim. Dětem je třeba vše vysvětlit, a pokud s nimi jdete k zubaři poprvé, tak na to upozorněte i lékaře," doporučuje zubařka Jana Konečná Sílová, která přidává i další důležité rady: „Čištění zoubků je nejdůležitější večer, potom by se už nemělo jíst a pít jen voda. A pokud používáte dudlík, tak se ho zbavte do dvou let dítěte, abyste předešli ortodontickým vadám."

Děti by měly začít navštěvovat zubního lékaře v jednom roce života, eventuálně po prořezání prvního zoubku. „Rodiče mají zubní průkazy, které mají v průkazech dítěte z pediatrie. Poté stomatologa navštěvují dvakrát ročně," uzavřela Jana Konečná Sílová.

Autor: Petr Sobol

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek