_Slyšíte? První zoubek už cinká!

Slyšíte? První zoubek už cinká!
Datum publikace: 20.11.2013

Tak se raduje většina maminek poté, co zjistí, že jejich potomkovi „vylezl“ první zub.  Maminky ve velké většině první zoubky netrpělivě očekávají a pak během krmení, si mnohé z nich lžičkou ověřují, zda jejich očekávání bylo naplněné.Prořezání prvního dětského zoubku doprovází i lidová tradice. Ta říká, že ten, kdo u dítěte objeví jako první prvý prořezaný zub, dostane na nové šaty…

 

Vývoj dutiny ústní a zubů začíná už v rané fázi nitroděložního vývoje. V pátém týdnu těhotenství dochází k základnímu formování dutiny ústní a o dva týdny později je položen základ zubů. „Vývoj dutiny ústní je velmi složitý a kromě jiného zahrnuje vytvoření měkkého i tvrdého patra, jazyka, vznik lišt, ze kterých později vznikají čelisti, v nichž jsou uloženy zubní zárodky,“ popisuje stomatolog MUDr. Zbyněk Matějka, z Kliniky a institutu estetické medicíny Asklepion.

Vývoj mléčných zubů

První vývojovou fází zubu jsou zubní pupeny, nazývané někdy také zubní váčky. Po nich přichází další stádium, a to je mineralizace zubů. „Mineralizace je proces, během nějž se do založených zubních tkání ukládají důležité minerální látky, které plod čerpá z organismu matky, i z tohoto důvodu je nutné, aby výživa těhotné ženy byla plnohodnotná a plod měl dostatek všech potřebných látek, “ vysvětluje stomatolog.
Během následujících fází vývoje, které zasahují až do doby prvních měsíců života dítěte, je zub od špičky korunky pokrýván sklovinou a formují se kořeny zubů. „Intraalveolární vývoj zubů končí v okamžiku prořezání zubu. Poté nastupuje fáze extraalveolární, během níž jsou u prořezaného zubu do konečné podoby zformovány a dotvářeny kořeny zubů. Tato fáze trvá rok až dva,“ upřesňuje MUDr. Matějka.

Jak lezou první zoubky

Jako první se prořezávají spodní „jedničky“ tedy dolní řezáky. „Erupci spodních řezáků pravděpodobně urychluje práce jazyka, respektive to, jak je jazyk v těsném kontaktu s dásní a intenzívně ji tře,“ vysvětluje lékař.
Pokud dojde k prořezání prvního zubu, lze do půl roku očekávat „vylezení“ druhostranného zubu téže čelisti. Toto pravidlo platí u všech zubů.
„Nedojde-li do jednoho roku věku k prořezání žádného zubu, nebo prořezání párového, druhostranného zubu v čelisti nepřichází do osmi měsíců, je vhodné začít uvažovat o návštěvě dětského stomatologa, který doporučí další postup, případně udělá RTG snímek, na jehož základě zhodnotí stav čelisti a to, zda jsou zuby správně založeny,“ vysvětluje lékař.
Prořezání zubů je doprovázeno zvýšeným sliněním, otokem a zčervenáním dásní, které jsou citlivé až bolestivé. Část dětí může mít zvýšenou teplotu, může odmítat potravu a výjimkou nejsou ani proplakané noci.|
„Toto lze zvládnout podáváním běžně prodejných léků na snížení teploty a bolesti. Potíže tlumí i masírování dásní gely k tomu určenými, případně chlazení místa,“ radí lékař.

 

Jaké je složení dočasného (mléčného) chrupu

Dočasný chrup dítěte je složen z 20 zubů.
Zubní vzorec dočasného chrupu dítěte je: 2.1.0.2 (v jedné čelisti)
Co to znamená?
Při dočasném chrupu horní i dolní čelist (každá z nich) obsahuje:

  • dva řezáky
  • jeden špičák
  • dvě stoličky

v dětském chrupu oproti trvalému chrupu chybějí třenové zuby (zuby umístěné v trvalém chrupu před stoličkami). „Pokud se dítěti neprořeže některý ze zubů, je nutné zjistit, proč problém nastal a následně zahájit odpovídající léčbu. Prořezání dočasného chrupu má zásadní význam pro prořezání trvalého chrupu, jde tedy o problém, který je nutné řešit,“ popisuje MUDr. Zbyněk Matějka z Kliniky a institutu estetické medicíny Asklepion.

Kdy čekat prořezání prvních zoubků

Období, kdy k prořezání prvního zubu dojde, je do značné míry individuální a podílejí se na něm především genetické vlivy ale i druh výživy.
Nejčastěji prořezávání dočasného chrupu postupuje podle následujícího schématu: 

  • první řezák  -  jako první se vždy prořezává spodní řezák, k tomu dochází kolem 6. – 8. měsíce, půl roku poté je vidět druhostranný řezák.
  • do dvanácti měsíců by mělo dojít k prořezání všech řezáků.
  • první stolička do 18 měsíců věku dítěte.
  • špičák do 24 měsíců věku dítěte.
  • druhá stolička do 32 měsíce věku dítěte. 

Ve věku dva a půl roku by dítě mělo mít prořezáno všech 20 zubů mléčného chrupu.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek