_Pestrost, zelenina, žádné UHO! Odborníci radí, jak na školní svačiny a obědy

Datum publikace: 10.10.2018

Vzpomenete si ještě dnes na vaše oblíbené jídlo ze školní jídelny? Že ne? Tak na to, které jste měli oblíbené nejméně, a které jste cítili už z velké dálky, určitě ano. A možná ho právě dnes dostaly na talíř vaše děti.

Doba jde kupředu, v některých školních jídelnách se ale zastavil čas. Linou se zde chuti těžkých omáček, na stolech stojí nevábně vzhlížející voda se šťávou, k tomu moře polotovarů a dochucovadel. Jídla stále bývají slaná, moučná a těžká. Na druhé straně je ale stále více škol, které se drží moderních trendů a úroveň svých jídelen posouvají dopředu.

Problémem je stereotyp

„V dnešní době už je vidět, že některé jídelny se opravdu snaží. Bohužel stále se najdou takové, kde děti jedí takzvanou univerzální hnědou omáčku s knedlíkem a buchtičky s krémem,“ uvedl pro abctehotenstvi.cz výživový poradce Jiří Gavar.

Problémem školních jídelen je častý stereotyp. Jídla se zde pravidelně opakují a žáci tak nedostávají pestrou a vyváženou stravu, což u řady z nich může vyvolat nadváhu. I proto před nějakým časem vznikl Rádce školní jídelny, který školám dává rady a doporučení, jakým směrem by se měly ubírat. „Příjem soli je u českých dětí o 400 až 600 procent vyšší, než by měl být dle doporučení Světové zdravotnické organizace,“ píše se v něm.

Zelenina, zelenina, zelenina!

Jak uvádějí výživoví poradci, velmi důležitý je příjem zeleniny, která by se měla alespoň čtyřikrát týdně objevit tepelně upravená v hlavních jídlech. Zároveň se doporučuje, aby zeleninu obsahovalo alespoň 12 z dvaceti polévek. Čerstvá zelenina by se na talíři měla objevit nejméně osmkrát měsíčně. Doporučení platí i u luštěnin, které by se měly podávat v takovém množství, aby byly dobře stravitelné. „Třeba v polévkách, salátech a přílohách. Dají se přidat do sekané nebo karbanátků,“ uvedla jedna z autorek Rádce školní jídelny Alexandra Koštálová.

Maso? Vepřové a králičí

V hlavním chodu by se mělo čtyřikrát objevit vepřové maso, ve stejném počtu se doporučuje zeleninový bezmasý pokrm (nepatří sem jídla s uzeninou, slaninou, špekem, šunkou či klobásou), alespoň třikrát by se v jídelníčku mělo vyskytnout drůbeží a králičí maso a dvakrát taky sladké.

A co třeba oblíbený segeďák? „V segedínském guláši je vepřové maso a poměrně velký podíl tepelně upravené zeleniny, takže se v hodnocení zařazuje jako pokrm z vepřového masa a dále jako tepelně upravená zelenina,“ stojí v odborném Rádci.

Návod na svačinku

„Já bych uvítal, kdyby dětem ve školách dávali více ovoce, čerstvou zeleninu a co se vařených jídel týká, tak by se mělo více využívat bylinek či koření a méně soli,“ doplnil výživový poradce Jiří Gavar, podle něhož by kousek ovoce neměl chybět ani v žádné svačině. Ty by se měly stát povinnou „výbavou“ každého žáka. „Mezi snídaní a obědem je velký prostor, proto je důležité, aby děti měly svačiny z domu. Zcela nevhodné je nechat děti kupovat například sladké tyčinky ve školních automatech,“ doporučuje Gavar, který jedním dechem dodal: „Rodiče by měli dětem chystat svačiny každý den a ty starší vést k tomu, aby se na přípravě podílely.“

Svačiny by se měly střídat, aby u nich nedošlo k opakování, jejich velikost je pak individuální podle věku, váhy a aktivit dítěte. „Pečivo doporučuji volit cereální, déle sytí v kombinaci například s tvarohovými pomazánkami či vysokoprocentní šunkou. Také bych doporučil zařazení oříšků nebo semínek. Důležitou součástí svačinek je i dostatek tekutin. Nejvhodnější je čistá neperlivá voda, která navíc téměř nic nestojí a nedá se ničím nahradit,“ uzavřel výživový poradce Gavar.

Autor: Petr Sobol

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek